Στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” στο δεύτερο όμιλο “φωτιά” της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ο Τελεθριακός πανηγύρισε ένα σπουδαίο “διπλό” στο τέλος του αγώνα στην Καλλιθέα κόντρα στον Ίκαρο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 62-60 υπέρ των φιλοξενουμένων. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Τελεθριακού με ψυχραιμία στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού, “έκλεψε” τη νίκη από τον Ίκαρο, ο οποίος μετά την ήττα του στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Μίλωνα έφτασε σε νέα ήττα και μάλιστα με άσχημο τρόπο, διότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά υπέρ του στην αρχή της τελευταίας περιόδου του αγώνα.

Από την άλλη, ο Μίλωνας σε ένα ματς “φωτιά” επικράτησε στην παράταση στην έδρα του αξιόλογου Πορφύρα με 78-73. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, ο Πορφύρας βρισκόταν ελάχιστα μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, το “συγκρότημα” του coach Καραγιάννη αντέδρασε και εν τέλει έφτασε στη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο. Με κάποιες πολύ καλές άμυνες, αλλά και με ένα κρίσιμο εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Ψυλλέα, οι Νεοσμυρνιώτες πανηγύρισαν την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον κοιτάζουν κορυφή.

Άλλη μια νίκη πανηγύρισε το Πικέρμι, αυτή τη φορά στην έδρα του απέναντι στην μαχητική ομάδα της Δάφνης. Το “συγκρότημα” του coach Πουλίδη έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως διαθέτει ένα πολύ ικανό σύνολο απέναντι σε μια ομάδα όπως η Δάφνη, που διαθέτει ένα ρόστερ αρκετά ποιοτικό. Το παιχνίδι δεν ήταν τόσο εύκολο όσο διαγράφεται στην επιμέρους διαφορά για τους γηπεδούχους, ωστόσο στο τέλος το Πικέρμι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του coach Παρασκευόπουλου.

Τεράστια νίκη πανηγύρισε μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι αντίστοιχα και ο Παπάδος Γέρας. Το “συγκρότημα” από την Μυτιλήνη έκανε το 2/2 στην έδρα του και επέστρεψε αυτή την αγωνιστική στις νίκες, καθώς έδειξε πως άντεξε περισσότερη ώρα στην πίεση που ασκούσε η ομάδα της Χαλκίδας, η οποία προερχόταν από μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Πορφύρα. Τέλος, ο ΒΑΟΛ έφτασε στην πρώτη του εντός έδρας νίκη για φέτος απέναντι στην ομάδα του Κορωπίου μετά από ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως αυτή του coach Δρακόπουλου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72-67.