Ο Λοκρός Αταλάντης ήταν ανώτερος στην περισσότερη διάρκεια της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να κερδίσει εύκολα με 62-51, να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και να ανέβει στο 3-2. Αντίθετα, η Καλλιθέα Ρόδου γνώρισε την πρώτη της ήττα στη Ρόδο και πλέον μετρά τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα έχοντας ρεκόρ 1-4.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο (12-13), κυριάρχησαν απόλυτα στο τομέα των ριμπάουντ και «εκτελώντας» την Καλλιθέα από τα 6.75μ, έτρεξαν σερί 9-25 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (21-38). Η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το γρήγορο παιχνίδι που έπαιζε στο πρώτο ημίχρονο ο Λοκρός και σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα επιθετικά της ατού έμεινε χαμηλά στα πρώτα 20 λεπτά (21 πόντοι). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι ενώ βρήκαν απαντήσεις όταν ο Λοκρός ξέφυγε με 19 πόντους (23-42, 42′), ρίχνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (36-50, 30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τραυματισμός του Άγγελου Μάτου «σόκαρε» τον Λοκρό στο 32′ και η Καλλιθέα μείωσε ακόμα πιο πολύ στο 34′ (45-53). Ο Άγγελος Μάτος που επέστρεψε στο παιχνίδι, ουσιαστικά ”καθάρισε” το παιχνίδι με τρίποντο το οποίο έστειλε την διαφορά στους 11 τρία λεπτά πριν το τέλος και ο Λοκρός έφτασε στην τρίτη του νίκη με σκορ 62-51.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει αήττητος και μόνος του στην κορυφή οδηγεί τον «μαραθώνιο» στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, μετά και την νίκη του στο τοπικό ντέρμπι με το Δειλινό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο, καθώς η επιτροπή μπάσκετ του ΟΦΗ, τίμησε τον Γιώργο Γωνιωτάκη για την προσφορά τoυ στην ομάδα. Η βραδιά έκλεισε με την άνετη νίκη των γηπεδούχων που επικράτησαν άνετα με 80-62, όντας πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στον όμιλο.

Τη 3η φετινή νίκη του εντός έδρας, πέτυχε ο ΒΑΟΛ Χίου καθώς επικράτησε με 88-71 του Άρη Θήβας ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση.  Η ομάδα του Παντελή Βούλικα, έχοντας ως μεγάλο της όπλο την πιεστική της άμυνα αλλά και την ενέργεια που έπαιρνε από τον κόσμο της, πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ, την οποία και διατήρησε παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το απόλυτο νικών μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έσπασε για τον Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Κορωπί με 62-67. Έτσι, η πρεμιέρα του Μιχάλη Κακιούζη στον πάγκο του Κορωπίου, συνδυάστηκε με ένα πολύ σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Αργοναύτη ο οποίος ήταν χωρίς ήττα μέχρι στιγμής.

Την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια είχαν και τα Μελίσσια, που ηττήθηκαν εντός έδρας από τον ΕΦΑΟΖ με 77-73. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που άνηκε στα Μελίσσια η ομάδα από του Ζωγράφου επέβαλλε τον ρυθμό της και έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, έφτασε στη πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Μάλιστα, με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έπιασαν τον σημερινό τους αντίπαλο καθώς αμφότερες οι ομάδες έχουν 4-1 ρεκόρ.

Τέλος, Έξω Παναγίτσα και Ερμής Σχηματαρίου επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα με την πρώτη να φεύγει με το ”διπλό” από την Αγία Παρασκευή μετά και την νίκη της επί της τοπικής ΚΑΠ με 86-79 ενώ ο Ερμής Σχηματαρίου έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Γκρινιάρη με 27 πόντους ξεπέρασε το εμπόδιο του Ίκαρου Νέας Σμύρνης τον οποίο και κέρδισε στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 65-59.

Δεκάλεπτα: 12-13, 21-38, 36-50, 51-62
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς 2, Τσακίρης 10 (1), Παναγιωταράκος 6, Γυφτάκης, Μπιλλιάς, Παρδακάς 15 (3), Κανύχης 7, Μήτσης, Σκορδάλης 6 (1), Εκινέ 5.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Φωτητζόγλου 19 (5), Κετεμά, Κεχρής 2, Πασσάς 2, Παπαηλίου, Μάτος Αν. 13, Μάτος Αγγ. 25 (4), Δουρούκης, Ψάλτου 1.

ΒΑΟΛ – ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 88-71