Ο Λοκρός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη Χίο, με αποτέλεσμα να επικρατήσει του ΒΑΟΛ με 81-75 στο εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του Λοκρού που πλέον βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας ,ισοβαθμώντας με τα Μελίσσια και τον Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας που έχουν επίσης 6-2 ρεκόρ. Αντίθετα, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Βούρειου στην έδρα του που έπεσε μετά από αυτό το αποτέλεσμα στο 3-5. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έγιναν η 3η ομάδα μετά την Πεντέλη και τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου που φεύγει νικήτρια από τη Χίο την τελευταία διετία.

Η ομάδα του Παντελή Βούλικα μπήκε μουδιασμένα στο ματς και έχοντας κακές επιθετικές επιλογές και πολλά χαμένα ριμπάουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-39 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο  Λοκρός συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες και «βομβαρδίζοντας» το αντίπαλο καλάθι με 9 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους. Στη συνέχεια παρά το πάθος που έδειξαν οι Χιώτες για να επιστρέψουν στο παιχνίδι (ισοφάρισαν με 69-69 στο 37′), η ομάδα του Ζαρονικόλα είχε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε πανηγυρίζοντας ένα πολύ μεγάλο «διπλό» (75-81).

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-39, 52-60, 75-81.
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας – Τζίμης.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας – Συμιακάκης): Σαμιώτης 9, Σερέπας, Ανδρουλάκης, Σουλίκας 5, Φουντουλάκος, Αγγελίδης 19, Καραφαντής 2, Τσουρής 9(1), Κουϊμτζής 2, Τροβάς 23(4), Σουλινάρης, Κωνσταντινάκος 6(2).
ΛΟΚΡΟΣ Αταλάντης (Ζαρονικόλας – Σεργιάνης): Φωτητζόγλου 14, Κετέμα, Κέχρης 7(1), Πάσσας 2, Παπαηλιού 2, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 20(2), Μάτος Αγγ. 16(4), Δουράκης 8(2), Ψάλτου 12.