Νικήτρια στο ντέρμπι των πρωτοπόρων αναδείχθηκε η Δόξα Λευκάδας που επικράτησε με 78-66 του ΠΑΣ Γιάννινα, συνεχίζοντας έτσι χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα.

Η νησιώτικη ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη την απίστευτη αστοχία της ομάδας του Θωμά Κωστόπουλου που σκόραρε μόλις 16 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, κέρδισε με 41-16 στην ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν για ακόμα μια φορά την στήριξη του κόσμου τους, ήταν αλλαγμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και σκοράροντας περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μαζεύτηκε σε πιο λογικά πλαίσια. Μάλιστα, οι Γιαννιώτες σκόραραν στο τελευταίο δεκάλεπτο 28 πόντους αλλά πλέον ήταν αργά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους (78-66).

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟΚ Βέροιας που παρά τις απουσίες των  Τρομπούκη, Ουσουλτζόγλου, Μπαρμπαρούση κατάφερε να επικρατήσει του Εύαθλου Πολυκάστρου σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με 58-49. Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από μεγάλη αστοχία και από τις δύο ομάδες με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο για τρία δεκάλεπτα (38-40). Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 8-0 την τελευταία περίοδο και πήρε το προβάδισμα στο 34′ (46-40), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-47. Μια σημαντική τάπα του Κασαμπαλή και ένα τρίποντο του Μαυρίδη έκαναν το 51-47 στο 37′ ενώ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά μέχρι το τελικό 58-49.

Ακόμα μία ήττα στο τέλος γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος ηττήθηκε αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Μελίκη με 78-73. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια κενά διαστήματα και χαμένες επιθέσεις τις οποίες εκμεταλλεύτηκε η Μελίκη και κρατώντας την ψυχραιμίας της στο φινάλε πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή χρονιά.

Νέα ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της Καλαμπάκας, αυτή τη φορά από την ομάδα του Μαντουλίδη εντός έδρας με σκορ 73-71. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ 1,35 πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 69-66, αλλά ένα ξέσπασμα του Μαντουλίδη έφερε την ήττα στα τελευταία εννιά δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η 5η σερί ήττα της Καλαμπάκας στο πρωτάθλημα, την στιγμή που ο Μαντουλίδης έχει ρεκόρ 3-2.