Εκτός έδρας ήττα με 69-63 γνώρισε στα Γιάννενα ο ΑΟΚ, με τον ΠΑΣ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και να κάνει το 4/4 στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 13 πόντους στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (24-11). Στη συνέχεια οι Βεροιώτες βελτίωσαν την απόδοση τους ρίχνοντας την διαφορά στους 5 πόντους, αλλά ο ΠΑΣ ήταν ψύχραιμος και πήρε τη νίκη στο τέλος με 69-63.

Χωρίς ήττα παραμένει επίσης και η Δόξα Λευκάδας που επέστρεψε από το ρεπό της με νίκη, καθώς επικράτησε της Νικόπολης Πρέβεζας εκτός έδρας με 77-60. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με την Δόξα να προηγείται με 39-37. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Δόξα έπαιξε πολύ πιεστική άμυνα αφήνοντας στους 23 πόντους τη Νικόπολη, με αποτέλεσμα να πάρει εύκολα το παιχνίδι με σκορ 77-60.

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΓΣΙ που μετά από δύο παρατάσεις στο Βόλο λύγισε τον τοπικό Ολυμπιακό (92-94), με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι σε τρίτη παράταση αλλά να αστοχούν σε βολές στην εκπνοή. Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε σε τρομερή μέρα τον εκπληκτικό Αντώνη Χρύση που έκανε πράγματα και θαύματα ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 36 πόντους και δύο τρίποντα. Έτσι, η απίστευτη του εμφάνιση συνδυάστηκε και με την τρίτη νίκη της ομάδας του που σκαρφάλωσε στη βαθμολογία έχοντας πλέον ρεκόρ 3-1.

Οι Τιτάνες Παλαμά κατάφεραν να ρεφάρουν την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής, πετυχαίνοντας το πρώτο τους ”διπλό” στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Ζαχαρέλη σε ένα κλειστό παιχνίδι που έγινε στα Τρίκαλα ήταν πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα και να κερδίσουν τους Ίκαρους με 83-78.

Εύκολο έργο είχε κόντρα στον ΓΑΣ Μελίκης ο Μαντουλίδης που μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασε να έχει προβάδισμα 15 πόντων με τη λήξη της πρώτης περιόδου (28-13). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σε συνδυασμό με την άμυνα της Μελίκης που δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, ο Μαντουλίδης πήρε ξεκούραστα τη νίκη με το ευρύ 79-53. Τέλος, στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Εύαθλος Πολυκάστρου που μετά την ήττα από τον ΑΓΣΙ τη περασμένη βδομάδα, κέρδισε εντός έδρας την Καλαμπάκα με 68-63. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ο Εύαθλος ήταν αυτός που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 68-63.