Μετά από ένα αναγκαστικό break ελέω κορονοϊού, η ΑΕ Δικαίου κατάφερε να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής περνώντας με 72-64 στυλ από την έδρα του -ακόμα δίχως νίκη- Τήρωνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αρμάδα της Κω — εκτός από ένα διάστημα 4 λεπτών στο τέλος της 2ης περιόδου, όπου είδε τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα ηχηρό 11-2 σερί και να μειώνουν από το -23 στο -14 — ήλεγχε τον αγώνα από τα πρώτα λεπτά ούσα αρκετά αποτελεσματική στην επίθεση με 39 πόντους μέχρι και το 16ο λεπτό της συνάντησης (2.4 πόντοι ανά λεπτό).

Μετά την ανάπαυλα -και έπειτα από ένα μίνι σερί της ομάδας των Αγίων Θεοδώρων, που μείωσε μέχρι και τους 12 (37-49) στο 26′- οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές λύσεις από την περίμετρο και με 2 σερί τρίποντα μέχρι και το 27′ και έφτασαν ξαφνικά στο +18 (37-55).
Mάλιστα, η ΑΕΔ ξεκίνησε με 3 συνεχόμενα εύστοχα μακρινά σουτ και στην 4η περίοδο (46-67), τελειώνοντας από νωρίς ουσιαστικά την επικινδυνότητα στο μεσημέρι της.

Τα ημίχρονα: 27-41, 64-72