Στο απόλυτο ματς της σεζόν στη Γ’ Εθνική, ΑΟ Μυκόνου και ΑΟ Πεύκης τέθηκαν αντιμέτωποι το μεσημέρι της Κυριακής (23/1) στη μονομαχία που θα χάριζε στο νικητή ένα μαξιλαράκι ασφαλείας για την άνοδο στη Β’ -με τους γηπεδούχους να επικρατούν εν τέλει με 70-66 και να παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του 3ου ομίλου!

Στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημαδεύτηκε από τα προβλήματα με το ρεύμα στο γήπεδο εξαιτίας της κακοκαιρίας που πλήττει το νησί, οι Κυκλαδίτες πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά η ζώνη των Αθηναίων μα και οι πολλές hustle φάσεις τους στα μετόπισθεν -το κυρίαρχο φετινό τους όπλο- τους έδωσε την ευκαιρία να κλείσουν το πρώτο 20λεπτο στον πόντο έπειτα από 2 διαδοχικά τρίποντα στο φινάλε.

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση συνέχιζε να είναι ένα απόλυτο ντέρμπι, με τους δύο μονoμάχους να πηγαίνουν πόντο-πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (37-40 στο 24′, 46-45 στο 27′, 48-49 στο 29′), με την Πεύκη να μπαίνει στην τέταρτη και τελευταία με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα στην κατοχή της (48-49).

Εκεί, μετά από ένα σφικτό ξεκίνημα (53-51 στο 31′, 55-52 στο 32′, 57-57 στο 34′), η Μύκονος κατάφερε να τρέξει ένα ασταμάτητο 8-0 σερί μέχρι και το 37′ (και 11-2 μέχρι το 38′) και ξεφεύγοντας με 68-59 έμοιαζε η πιο συγκεντρωμένη ομάδα του παρκέ σε άμυνα και επίθεση!
Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν το έβαλαν κάτω και βρίσκοντας 5 αναπάντητους πόντους στο επόμενο λεπτό μείωσαν στους 4 (68-64), αλλά στην καίρια επίθεσή τους 42” πριν το φινάλε υπέπεσαν σε βήματα -κάτι που στοίχισε την τελευταία τους ελπίδα.

Tα ημίχρονα: 30-29, 70-66