Mια εβδομάδα μετά την τεράστια επιτυχία του κόντρα στον ΑΟ Πεύκης -η οποία και έθεσε τις βάσεις για την άνοδο στη Β’ Εθνική– ο ΑΟ Μυκόνου εκκίνησε με νίκη και τον 2ο γύρο του φετινού πρωταθλήματος, αφού δε συνάντησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης κόντρα στον ΑΟ Ερμιονίδας έντονες δυσκολίες (85-65).

Οι Κυκλαδίτες ήδη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κατάφεραν να χτίζουν σημαντικές διαφορές προηγούμενοι τόσο με 15-8 όσο και με 25-13 μέχρι και τα τέλη της πρώτης περιόδου, την οποία και έκλεισαν στο +15 (28-13).
Μάλιστα, δεχόμενοι μόλις 1 πόντο στα τελευταία 3 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, και τρέχοντας ένα ηχηρό 12-1 σερί έκαναν το 37-27 του 17′ 49-28 μέχρι και το φινάλε.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι επέκτειναν το επί μέρους σκορ τους στο χαοτικό 23-3 και ξέφυγαν με 29 πόντους (59-30) στο 22ο λεπτό, ενώ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν σταθερά στο +25 (68-42 στο 27′, 72-44 στο 30΄), κάτι που «καθάρισε» την υπόθεση νίκης από νωρίς.

Πλέον, δεδομένης και της αναβολής λόγω κακοκαιρίας στην αναμέτρηση της δεύτερης Πεύκης στους Αγίους Θεοδώρους, η Μύκονος ξέφυγε με 3 βαθμούς στην κορυφή, ενώ η Ερμιονίδα γνώρισε την 5η ήττα της στα τελευταία 6 παιχνίδια (συνολική διαφορά πόντων: -77/ -13 ανά βραδιά/ -17 οι ήττες) και παραμένει στην 8η και τελευταία θέση παραμονής (πέφτουν 9ος, 10ος και 11ος στα τοπικά) με 15 βαθμούς σε 11 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 49-28, 72-44, 85-65

Σκορ Α’ Γύρου: Ερμιονίδα- Μύκονος 85-89