Στο μεγάλο ντέρμπι των αήττητων της 5ης αγωνιστικής, ο Μακεδονικός επιβλήθηκε της Ελευθερούπολης με 81-70 και πλέον απολαμβάνει την… μοναξιά της κορυφής. Η Ελευθερούπολη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι (21-23, 10′), με τον Μακεδονικό να ισορροπεί βαθμιαία την κατάσταση και να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (60-58, 30′). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και πήραν μια σημαντική νίκη, κάνοντας το “5Χ5”.

Μεγάλη έκπληξη πραγματοποιήθηκε στην Κομοτηνή, όπου ο τοπικός ΓΑΣ νίκησε 77-76 την ΜΕΝΤ, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στο ματς παίρνοντας διψήφια διαφορά ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (20-33 10′, 43-52, 20′). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν απογοητεύτηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-62, 30′). Με την ψυχολογία στα ύψη, ο ΓΑΣ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και βρέθηκε στο +6 (69-63) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Η ΜΕΝΤ απάντησε μειώνοντας σε 71-71 ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως οι γηπεδούχοι “άντεξαν” στην πίεση των φιλοξενούμενων κι έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, βρίσκεται ο Πολύγυρος μετά την άνετη (90-73) νίκη του επί της ΑΕ Κομοτηνής.  Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο πρώτο μέρος (31-39, 20′), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επανάληψη κι έφτασαν σε μια ευρεία νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Αστέρας Σίνδου με το ευρύ 72-44 επί του Αίαντα Ευόσμου.  Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση (14-21, 10′), όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο κι ύστερα κατέρρευσαν, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν πλήρως οι γηπεδούχοι και να φτάσουν σε μια εμφατική νίκη, την τρίτη συνεχόμενη στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Αίας που δεν κατάφερε σε κανένα δεκάλεπτο -από το δεύτερο και μετά- να σκοράρει πάνω από 10 πόντους, υπέστη την τρίτη εκτός έδρας ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Σεφτέ στις νίκες πραγματοποίησε ο Κένταυρος Καλλικράτειας, καθώς επιβλήθηκε 81-58 τον Ορφέα Ν. Σκοπού στο ντέρμπι των ουραγών. Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι πήραν “οξυγόνο” ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ενώ ο Ορφέας παρέμεινε δίχως νίκη μετά από πέντε αγώνες.

Στη μοναδική εκτός έδρας νίκη αυτής της αγωνιστικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς “απέδρασε” από την Ευκαρπία με 83-73 και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, συνεχίζοντας την αναρρίχησή της στον βαθμολογικό πίνακα.

Τέλος, η ΧΑΝΘ επικράτησε με 81-69 επί του Μαντουλίδη, διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο (3/3 νίκες). Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν για τριάντα λεπτά (49-46, 30′), ωστόσο σοβαρεύτηκαν στην τέταρτη περίοδο (32-23 επιμέρους σκορ) και πήραν μια ακόμα νίκη, απέχοντας πλέον μια “ανάσα” από το πρωτοπόρο Μακεδονικό.

Διαιτητές: Φούντζηλας-Αγραφιώτης Γρ.
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτογκάς 13(3), Γρηγοριάδης 7, Γκαβέζος Θ. 2, Γκαβέζος Αρ. 4, Γαϊτανίδης, Χολέβας 32(2), Πρεδάρης, Κολότσιος, Ουλουσίδης 5, Κόκουρας 5, Κιούρκας 3.
Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης-Κεσίδης): Χαρτόπουλος 18(3), Αποστόλου 20(3), Μυθιλλος, Σταματέλος 12(2), Κουκουλίδης 3(1), Μαχαιριανάκης 10(1), Σπυρόπουλος, Καλαμπόκης 6, Χαντζίδης 12, Στυλιανίδης 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΜΕΝΤ 77-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-33, 23-19, 20-10, 77-76
Διαιτητές: Δημάδης-Εκίζογλου
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Μπορμπίδης, Σκεπή 7 (1), Αθανασίου, Λεχούδης 13 (1), Χατζηδημητρίου 16 (1), Γιωτόπουλος 10 (1), Σημάκης 23, Πασαλίδης, Μπίτατζης, Χαλίλ 8.
ΜΕΝΤ(Νομικός- Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 7, Παπαδόπουλος Π, 9, Μιχαηλίδης 25 (3), Μπουραζάνης 2, Καρανώτας 7 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Κάπος, Μπαγκαταριάν 4, Γιαννούλης 17.

ΧΑΝΘ –ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 81-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 27-33, 49-46, 81-69
Διαιτητές: Τσοκόλης-Κουκουλεκίδης
ΧΑΝΘ(Παπαβασιλείου) Παπαζούδης 3 (1), Ακεψιμαϊδης 13 (3), Ελευθεριάδης, Ζιάκας 13 (2), Θωμαίδης 16, 20 (3), Πέτροβιτς 13 (1), Κουτσοκώστας, Ζαμπάκης 1 Κωστίκας 2, Μακούλης, Δούκας.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος): Ρόπουτης 11 (1), Μπέλλος 2, Γκαντίδης 8, Γιαννάκος 12 (2), Ρεφατλάρι 13 (3), Εύζωνας 2, Κουτουξίδης 4, Γραβάνης 6, Καλόγηρος 4, Τσιριλάκης 4 Γκύζης 3 (1), Νικολαΐδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 72-44
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 37-30, 52-35, 72-44
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Καρκαλέτσης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ (Μπαλογιάννης- Στυλιανίδης): Λεπτοκαρίδης 17 (3), Ντουμάνης, Παπαπασχάλης 4, Ιωαννίδης 6, Πετρίδης 4, Μπίλιος 9(3), Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 16 (2), Ακριτίδης 2, Μυσίρογλου 5 (1), Σπουργίτης 4, Ιατρίδης 5.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος- Κόρκας): Βαρδής 2, Φωτόπουλος, Δοξάκης 3 (1), Μπαρτζόπουλος, Νικολούδης 3 (1), Μαλολάρι 4, Τσαουσίδης, Νησιώτης 9, Δημητριάδης, Σεκαδάκης Γ 4, Νέστης 19 (4), Σεκαδάκης Δ.

Δεκάλεπτα: 20-20, 31-39, 66-60, 90-73
Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ.-Σελεβός
ΑΟ Πολυγύρου (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης 4, Πιπιλιάρης 14, Τσιούντος 12 (1), Στεφανίδης 2, Παυλέας 8, Μπέγος 15 (2), Καραγιαννάκης 11 (1), Νικολόπουλος, Νουκάρης 20 (3), Αποστολίδης 4.
ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καραμαλής, Καραμπίνης 13(1), Βάκρινος 5, Κυφωνίδης 4, Κουτσοβασίλης 26 (2), Χρήστου, Λαγογιάννης, Παρχαρίδης 2, Σπέντζος 18 (5), Θεοδωρίδης 5.

Μακεδονικός-Ελευθερούπολη 81-70
Δεκάλεπτα: 21-23, 44-38, 60-58, 81-70
Διαιτητές: Ξέρας-Δολγυρας
Μακεδονικός (Μύθου): Κοντσές 5 (1), Ντισλής 19 (2), Κουντουραντζόγλου 9 (1), Σ. Βούλγαρης, Μπαρζού 6 (2), Χαλάτσης 11 (1), Πηλακούτας 9 (3), Κασούρας 22.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Στυλίδης 23 (1), Γαϊτανίδης, Μασάδης, Θεοδωράκος 17 (2), Απαζίδης 3 (1), Μανάκας 7, Ιωάννου 6 (1), Βοϊβατόπουλος 14.