Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε στη Ξάνθη ο Πολύγυρος, επικρατώντας με 79-75 της Ασπίδας. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν πίσω με 6 πόντους στο ημίχρονο (40-34), πραγματοποίησαν μία τεράστια ανατροπή στο δεύτερο μέρος αφήνοντας πολύ χαμηλά την Ασπίδα στην επίθεση. Με αυτή τη νίκη οι νικητές ανέβηκαν στο 3-1 τη στιγμή που η Ασπίδα μετά τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, έπεσε στο 2-2.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, κερδίζοντας την ΜΕΝΤ με σκορ 89-79 και υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Ο Απόλλων πραγματοποίησε μια επιβλητική εμφάνιση έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημά του και πλέον υπάρχει συνωστισμός στην κορυφή της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί στην πρώτη θέση μαζί με τη ΜΕΝΤ, τον Αίαντα Ευόσμου, την ΔΕΚΑ, τον Π.Σ. Ευκαρπίας και τον Α.Ο. Πολυγύρου.

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΔΕΚΑ επιβλήθηκε του ανταγωνιστικού σε όλο το παιχνίδι ΒΑΟ με 86-75, με τη νεοφώτιστη ομάδα να έχει ξεκινήσει ιδανικά τη νέα σεζόν στη Γ’ Εθνική μετρώντας μετά από 4 αγωνιστικές τρεις νίκες και μία ήττα. Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Αίαντας που νίκησε στον Εύοσμο τον Ζέφυρο με 75-59. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο (35-30), αλλά στο δεύτερο μέρος με επιμέρους 40-29 έφτασαν στη νίκη.

Ο Λεύκιππος δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ευκαρπία και έχασε μέσα στο Αμοιρίδειο με 57-69. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 17-17, όμως ο Λεύκιππος όντας ελαφρά καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 35-30. Έχοντας τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό στο β΄ ημίχρονο  ο Λεύκιππος κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα των 5 πόντων και να κλείσει και το γ΄δεκάλεπτο με 52-47. Κι ενώ φαινόταν ότι το παιχνίδι θα «έγερνε» υπέρ του Λεύκιππου ένα μπλακ άουτ στην επίθεση και η μεγάλη ευστοχία των παικτών της Ευκαρπίας έφερε τα πάνω – κάτω, αφού οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πετύχουν ένα 5-22 και να επικρατήσουν τελικά με 57-69.

Η Μακαμπή μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον μαχητικό Αστέρα Σίνδου, ούσα πίσω στο σκορ στο 30ο λεπτό (40-46), αλλά με επιμέρους 21-9 στη τελευταία και κρίσιμη περίοδο κατάφερε και πήρε τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης ενώ κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο ΓΑΣ Κομοτηνής που επέστρεψε στις νίκες κόντρα στα Μουδανιά, κερδίζοντας εκτός έδρας με 69-54.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ.-Δέλλας
Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμιχάλης): Αποστόλου, Μαχαιριανάκης 23 (1), Μύθιλλος, Τσιμπής 11 (1), Σαμαράς 14 (4), Αγραφιώτης 23 (6), Μόρας 2, Ακριτίδης 7, Αθαναηλίδης 3, Γουναρόπουλος 6
ΜΕΝΤ (Καραμουσαλίδης): Ντισλής 11 (2), Μιχαηλίδης 13 (1), Μητακίδης 4, Νικουλούδης 33 (5), Παπαδόπουλος 7 (1), Κατσούλης, Καρανώτας 11, Ακσεχέρογλου.

Δεκάλεπτα: 18-14, 35-30, 54-46, 75-59
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Αναστασιάδης
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος- Κόρκας): Βαρδής, Σκεμπής 14 (1), Λαζαρίδης 20 (3), Γαϊτάνης 2, Ρόπουτης 9 (3),Καρασήμος, Παντόπουλος 9 (1), Περιστεράκης, Σεκαδάκης, Νέσης 21 (2), Μπρουκς, Σαββίδης 2.
Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 3(1), Καλπακτσίδης 9, Ματενίδης 9 (1) Γιαννάκης, Κανάρας 11 (2), Βούλγαρης, Τσιόγκας 14, Πάρος, Ζωγράφος, Τσιούντος 12 (2), Φαρμάκης 1, Μάρκου 2.

ΔΕΚΑ- ΒΑΟ 86-75
Δεκάλεπτα: 25-21, 43-37, 62-59, 86-75
Διαιτητές: Γαζέτας-Παπαθανασίου
ΔΕΚΑ (Κυριαζής) : Δημητριάδης 6 Βογιατζής 2, Βενετίδης 3 (1), Φυλάκης, Γιάννης 9(1), Χαρταβέλλας 14, Ροϊδης, Κοϊμτζόγλου 2, Παπασάβογλου 11 (2), Μπάκος 17 (4), Κρίτσικας 2, Ρούλης 20 (3).
ΒΑΟ(Νομικός): Λεπτοκαρίδης 22(2), Μπαγκντασαριάν, Πετρίδης 17, Τζουβάρας 9 (3), Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 9, Χότζα 10, Μαδεμλής 4, Γιαννούλης 4, Ζαχαρίας, Πυδαράκης, Καδηγιαννάκης.

ΜΑΚΑΜΠΗ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ 61-55
Διαιτητές: Πράττος-Σελεβός
Δεκάλεπτα: 18-14, 30-29, 40-46, 61-55
Μακαμπή (Κοντός- Ξανθόπουλος): Παπαμαστοράκης 1, Θεολόγης 7 (1), Kλουντζός 2, Σκουφεζής 2, Σαμαράς 10(3), Πετράκης 16 (2), Mπαδής, Σαββίδης, Aρούχ 21, Mυζιού, Aργυρίου 2, Xατζηκυριακίδης.
Αστέρας Σίνδου (Mπαλογιάννης- Βουδούρης): Tαβλαρίδης 9 (1), Παπαπασχάλης2, Iωαννίδης 13, Πετρίδης 5, Iατρίδης Z. 2, Δημητριάδης 3, Mέλλιος 4, Iατρίδης A. 10, Mισιρλόγλου 7 (1).

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-30, 52-47, 57-69
Διαιτητές: Καλέσης – Λαδάς
Λεύκιπος Ξάνθης (Κοκκινόπουλος): Κουμπάνης 12, Νταβουλτζόπουλος 10, Δώδος 4, Στεργίου, Σταματέλος 9(1), Κυφωνίδης, Δάτσης 2, Κάλφας, Σταμπουλής 4, Παλλάκης 7, Στασινόπουλος 4, Χρήστου 5(1)
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Χαρτόπουλος 2, Πρεδάρης 3(1), Γκαβέζος 5(1), Κιούρκας 16(4), Τσολακίδης, Γκαβέζος 1, Βαρίτης 16(2), Χολέβας 23(3), Μητρόπουλος, Απιδόπουλος 2