Η Ελευθερούπολη πήρε το ντέρμπι με την ΜΕΝΤ στις λεπτομέρειες, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας με 79-80 και έφτασε τις 10 νίκες σε 11 αγωνιστικές, ούσα μόνη πρώτη στην βαθμολογία με ρεκόρ 10-1. Αντίθετα η ΜΕΝΤ έπεσε στο 8-3 έπειτα από 11 «στροφές» στο πρωτάθλημα.

Την ήττα της ΜΕΝΤ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο Μακεδονικός που νίκησε δύσκολα εκτός έδρας την Ευκαρπία και ανέβηκε στο 9-2. Πλέον βρίσκεται μόνος στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας όντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Ο ΑΟ Πολυγύρου είχε εύκολο έργο (70-78) κόντρα στον Κένταυρο Καλλικράτειας, ο οποίος έχει μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον απολαμβάνει μόνος την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Η ΧΑΝΘ επέστρεψε στις νίκες, καθώς μετά την ήττα από τον Πολύγυρο με 79-73, νίκησε εύκολα εντός έδρας τον Αστέρα Σίνδου με 77-40, ο οποίος παραμένει στις χαμηλές θέσεις με 3-8. Η ΧΑΝΘ όμως ανέβηκε στο 7-3 ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο που θα μπορέσει να την κατατάξει ακόμα πιο ψηλά. Οι γηπεδούχοι πήραν από την πρώτη στιγμή του παιχνιδιού τα ηνία με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 23-18. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτες του Ζαφειρούδη πάτησαν ”γκάζι” και εκτόξευσαν την διαφορά μέχρι και τους 37 πόντους (77-40).

Η ΓΑΣ Κομοτηνή εδραιώνεται σιγά σιγά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Λεμονίδη έπαιξε απίστευτη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφήνοντας τον Μαντουλίδη να σκοράρει μόλις 8 πόντους. Εκείνη ήταν όλη η διαφορά για τις δύο ομάδες, με την γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +19 (37-18). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κομοτηνής ήταν σοβαρή και κράτησε το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 72-66.

Ο Αίας Ευόσμου συνεχίζει με νίκες στο πρωτάθλημα του 4ου ομίλου, με την ομάδα του Γυμνόπουλου να διαλύει τον ουραγό της βαθμολογίας, Ορφέα, με 27 πόντους (56-83). Ο Αίας με αυτή τη νίκη έφτασε ακόμα πιο κοντά στην κορυφή έχοντας ρεκόρ 7-4, την στιγμή που ο Ορφέας αναζητεί τη χαρά της νίκης από την αρχή της χρονιάς (0-11 ρεκόρ).

Η ΑΕ Κομοτηνής κρατούσε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα μέχρι το 30” αλλά ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν αποτελεσματικότερος στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 76-66. Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη μέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-5 σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 3-8 και ισοβαθμούν στην 11η και 12 θέση με τον Αστέρα Σίνδου.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ.-Τσούλης Β.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Ζούντσας, Ακεψιμαΐδης 13(2), Ελευθεριάδης 2, Ζιάκας 13(3), Θωμαΐδης 7, Γεωργάκης 8, Πέτροβιτς 20(5), Κουτσοκώστας, Ζαμπάκης 2, Κωστίκας 5, Μακούλης, Βλαγκόγιας 7.
Αστέρας Σίνδου (Μπαλογιάννης): Λεπτοκαρίδης 17(3), Ιωαννίδης 2, Πετρίδης 5, Μπίλιος, Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 7, Χαριζάνης, Ακριτίδης 4, Μυσιρλόγλου 3(1), Σταυρακίδης, Ιατρίδης 2

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-51, 76-66
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης-Κεσίδης): Χαρτόπουλος 13(3), Αποστόλου 16(1), Μιθιλλος 3, Σταματέλος 6, Κουκουλίδης 10,Μαχαιριανάκης 24(2), Σπυρόπουλος 4, Κιωτης, Τσουτσούκας, Ανδρεάδης, Τσαματάνης.
ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καραμανλής, Καραμπίνης 6, Βακρινος 2, Μαγουλας 12(1), Λάτσης 8(1), Βαχαρίδης 7(1), Σπέντζος 21(4), Θεοδωρίδης 7, Κυφωνίδης 2.

Δεκάλεπτα: 16-20, 22-40, 35-62, 56-83
Διαιτητές: Καρακώστας – Γκέκας
Ορφέας Νέου Σκοπού (Σίσκος): Παρίσης 2, Γάτος 15, Κουτσιαντζής 4, Καρακάσης, Ταΐρης 3 (1), Χατζής 19 (1), Θεοδωρόπουλος, Δρουμαλιάς, Καντζουρίδης, Χαβαλές 8, Φραντζέσκος 2, Δροσινός 3 (1).
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Νησιώτης 10 (1), Νικολούδης 13 (2), Βαρδής 17 (2), Φωτόπουλος 2, Δοξάκης 6 (2), Μπαλτζόπουλος 3, Νικολούδης 13 (2), Τσαούσης 7, Σίσιου, Σεκαδάκης 2, Νέσης 21, Περιστεράκης 2.