Μετά την εορταστική διακοπή, η αγωνιστική δράση στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής επιστρέφει, με τις ομάδες να θέλουν να ξεκινήσουν με νίκη τις υποχρεώσεις του για το 2016 και το ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και ΚΑΟΚ να ξεχωρίζει από τις αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής.

Mε ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέο έτος η ΦΕΑ που επικράτησε με 78-61 του Ίκαρου Καλλιθέας στο Σχολικό της Νέας Φιλαδέλφειας, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα. Oι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (18-10), με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 37-23. Ο Ίκαρος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς στην επανέναρξη, μειώνοντας τη διαφορά στους 7 (54-47) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι, όμως τα τελευταία 10 λεπτά άνηκαν στη ΦΕΑ που με επιμέρους σκορ 24-14 κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 78-61. Στεφανής και Γόντικας πέτυχαν από 16 πόντους για τους νικητές, με τους Μπούσι, Διαμαντόπουλο και Μυστιλόγλου να προσθέτουν από 9. Από πλευράς ηττημένων ο Παπαπέτρου πέτυχε 14 πόντους και οι Οικονόμου και Φωτίου σημείωσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας θα παραμείνει για άλλη μία αγωνιστική ο Απόλλωνας Σμύρνης που “πήρε” το ντέρμπι της  ημέρας απέναντι στον ΚΑΟΚ με τελικό σκορ 57-49. Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, όπου οι άμυνες είχαν την “τιμητική” τους, οι γηπεδούχοι πήραν εξ’ αρχής τα “ηνία”, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +9 (32-23). Ο Απόλλωνας κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στην επανέναρξη, με την συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να βρίσκει το σκορ στο  43-35, ενώ στο ίδιο “τέμπο” κύλησαν και τα τελευταία δέκα λεπτά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε σημαντική νίκη με 57-49. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πετρόπουλος με 17 πόντους, με τον Πάντσιο να τον ακολουθεί με 11. Από πλευράς ΚΑΟΚ, ο Κατσαμάκης σημείωσε 14 πόντους και οι Σταυριανόπουλος και Τσακιρίδης από 12 και 10 αντίστοιχα.

Στο “κυνήγι” του Απόλλωνα παρέμεινε ο Πόλις Καλλιθέας που επικράτησε εντός έδρας του Κεραυνού Αιγίου με 59-55. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, με σκορ στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους να βρίσκεται στο 36-33. Η ομάδα της Καλλιθέας κατάφερε να βρει τις απαραίτητες λύσεις απέναντι στον “μαχητικό” Κεραυνό, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 59-55 και ανεβάζοντς το ρεκόρ της στο 9-3. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κασπαριάν με 19 πόντους, με τον Κόκκινο να τον ακολουθεί με 17. Από πλευράς ηττημένων, ο Λυμπέρης ήταν ο μοναδικός παίκτης με δηψήφιο αριθμό πόντων, πετυχαίνοντας 15.

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Χαρίλαος Τρικούπης στο Μεσολόγγι, “συντρίβοντας” με 80-53 τον Οίακα Ναυπλίου. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ αρχής τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 24-9 και την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +9 (37-28). Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι (54-45), ωστόσο ο Χαρίλαος “ανέβασε” στροφές στην τελευταία περίοδο, εκτοξεύοντας την “απόσταση” πάνω από τους 20 πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 80-53. Ιωάννου και Ζαμπέτης πέτυχαν από 15 πόντους για τους νικητές, με τον Ψάλτου να τους ακολουθεί με 12, ενώ από πλευράς ηττημένων, ο Κοσσιώρης ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, σημειώνοντας 15.

Στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας έμεινε η Ακράτα που νίκησε εντός έδρας τη Νέα Ιωνία με 69-64 και παρέμεινε σε επαφή με την κορυφή.

Με “διπλό” στην Σπάρτη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Μανδραϊκός, επικρατώντας του Σπαρτιατικού με 39-64, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα στο 9-3.

Την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στην έδρα της η Πεντέλη, ξεπερνώντας με 71-61 το εμπόδιο του Γλαύκου.