Στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου, ο Άρης Πετρούπολης υποδέχτηκε στην έδρα του τον Πανναξιακό. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της την διάρκεια, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται συχνά στο προβάδισμα του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 24-28 στο 14′, όμως η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία(39-39), έπειτα από έυστοχο τρίποντο του Χρονόπουλου από πλευράς Άρη, στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να αποκτήσουν μια μικρή διοφορά(44-39), όμως ο Πανναξιακός  με ένα σερί 2-11 πήρε εκ νέου τα “ηνία” στο σκορ(46-50), με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τον βρίσκει στο +6(55-61). Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανέβασαν για πρώτη φορά στον αγώνα την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια νούμερα(57-67). Ο Άρης όμως δεν φάνηκε πρόθυμος να τα παρατήσει και με σερί 8-3 κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο μισό(65-70), 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την ψυχαραιμία τους και να φτάνουν στην επικράτηση με τελικό σκορ 73-81, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί τους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καρβούνης με 15 πόντους, ενώ από πλευράς Άρη ο Χρονόπουλος σημείωσε 24.

Συναρπαστικό ήταν το ντέρμπι κορυφής ανέμεσα στον Ιπποκράτη και τον Πρωτέα Βούλας, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 62-68. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 26-13. Οι “Κώες”  συνέχισαν με το πόδι στο.. γκάζι και στην δεύτερη περίοδο, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +16(40-24). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δέυτερο μέρος αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερα να να μειώσουν την διαφορά στους 3(53-50),με την λήξη της τρίτη περιόδου. Το φινάλε του παχνιδιού ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να αρνούνται πεισματικά να παραδωθούν. Ο Εμμανουηλίδης με εύχτοχο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Πρωτέα(62-64) με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στον υπολειπόμενο χρόνο και κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή, με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 62-68. Εμμανουηλίδης και Πέρβι ξεχώρισαν για τους νικητές με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Ιπποκράτη, ο Τσατάλας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους.

Ο Ηρόδοτος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης με τον Κύδωνα, τον οποίο “λύγισε” τελικά με 70-62. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη του την διάρκεια, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται αχικά με 17-14. Ο Ηρόδοτος κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά και με διψήφια διαοφορά(24-14) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 36-30. Η τρίτη περίοδος άνηκε σους φιλοξενούμενους που κατάφεραν όχι μόνο να “ροκανίσουν” την διαφορά, αλλά και να προηγηθούν με 49-53, πριν από την έναρξη του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου. Τατελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και να ισοφαρίζουν σε 62-62.  Οι 2/2 βολές του Σταθάκη και η 1/2 του Μίχου έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στον Ηρόδοτο(65-62), με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι στην πιο κρίσιμη τους επίθεση απέτυχαν να επανεαφέρουν την μπάλα με επιτυχία μετά από ταιμ-άουτ και κάπου εκεί κρίθηκε και το ματς. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 70-62. Για τους νικητές πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο σέντερ Βασίλης Μίχος που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μαϊστρέλλη με 17 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα, ενώ για τον Κύδωνα ξεχώρισε ο Αδοντάκης με 16 πόντους.

Σε αναβολή οδηγήθηκε η αναμέτρηση του Τρίτωνα με τον Σπόρτιγκ, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου. Η οροφή στο Κλειστό των Εξαρχείων έσταζε, με τους διαιτητές να ματαιώνουν το παιχνίδι.

Ο Κάδμος συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής, υποτάσσοντας στην “καυτή” του έδρα το Μαρούσι, με τελικό σκορ 73-55.

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, προκειμένου να αναδειχθεί ο νικητής, η Αγία Παρασκευή επικράτησε εντός έδρας του Εσπέρου Λαμίας με 84-75.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης Νικαίας που επικράτησε εντός έδρας του Ηλυσιακού με τελικό σκορ 75-69. Η ήττα αυτή ήταν η τρίτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τους φιλοξενούμενους που συνεχίζουν να αγνοούν την “χαρά” της νίκης.