Σημαντικές αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, με την αναμέτρηση της φορμαρισμένης Ακράτας με τον αήττητο και πρωτοπόρο ΚΑΟΚ να συγκεντρώνει τα περισσότερα βλέμματα και αρκετές ομάδες να… καραδωκούν, προκειμένου να επωφεληθούν από πιθανά “σταβοπατήματα”.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση, ο Πόλις Καλλιθέας κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Φιλαδέλφια, επικρατώντας της ΦΕΑ με τελικό σκορ 60-69, πετυχαίνοντας παράλληλα την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν αρχικά με 24-19 στο τέλος της πτώτης περιόδου, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 37-33. Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-54. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Καλλιθέας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενη και την επιθετική δυστοκία της ΦΕΑ, απέκτησε διαφορά “ασφαλείας”, με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 60-69 υπέρ του Πόλις. Πρώταγωνιστές  για τους νικητές ήταν οι Λυγγερίδης και Βελιζιώτης με 13 πόντους, με τους Κασπαριάν και Βαρθακοκοίλη να τους ακολουθούν με 11. Απο πλευράς ηττμένων, ο Διαμαντόπουλος πέτυχε 13 πόντους.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πέτυχε ο Σπαρτιατικός που νίκησε στη Σπάρτη τον Χαρίλαο Τρικούπη με 87-81, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αποφασιστικά το παιχνίδι και κατάφεραν να κλέισουν την πρώτη περίοδο στο +12(27-15), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και το σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους να διαμορφώνεται στο 48-46. Οι δύο ομάδες βάδισαν “χέρι-χέρι” και στο δεύτερο ημίχρονο, με τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα να είναι ακατάλληλα για… καρδιακούς και τον Γεωργιάδη να ισοφαρίζει σε 72-72 για τον Χαρίλαο, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελσματικοί από την ομάδα του Μεσολογγίου και κατάφεραν τελικά να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα με 87-81. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βουργιώτης με 22 πόντους, με τον Αγγελόπουλο να προσθέτει άλλους 20. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Γεωργιάδης με 26 πόντους

Τρίποντη εκτέλεση!Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, και μπροστά σε περίπου 600 θεατές η Ακράτα επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της Κορίνθου με 76-65, φτάνοντας την στην κορυφή, με τις δυο ομάδες να έχουν πλέον ρεκόρ 5-1. Οι νεοφώτιστοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με 30-27, και έχοντας τρομερή ευστοχία στα τρίποντα συνέχιζαν αν αυξάνουν την διαφορά, μετατρέποντας το 67-62 του 38′ στο τελικό 76-65, παίρνοντας και σημαντική διαφορά ενόψει ισοβαθμιών. Εκτός από τα τρίποντα, η Ακράτα κυριάρχησε και στα ριμπάουντ, με τον ΚΑΟΚ να εμφανίζεται άνευρος και χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Πρώτοι σκόρερ από τους νικητές, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι Σαρικάς και Μάλλης με 15 πόντους, με τον Τσακιρίδη να σημειώνει 21 από πλευράς ΚΑΟΚ.

Στη Μάνδρα, ο Κεραυνός Αιγίου αν και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με διψήφιες διαφορές, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα από τον φορμαρισμένο Μανδραϊκό με 74-68. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την αποχώρηση του Δημήτρη Λαμπρόπουλου στο πρώτο μέρος, λόγω τραυματισμού στο γόνατο, με την κατάσταση του να ανμένεται να εκτιμηθεί αύριο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9 πόντους(28-37) στη λήξη τους πρώτου μέρους, ενώ διατήρησαν τα “ηνία” στο σκορ και με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου(46-53). Παρ’ όλα αυτά, η απόδοση τους στην τελευταία περίοδο δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλέυονται τη χαλάρωση τους και να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή, φτάνοντας στο τελικό 74-68. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καραλής με 28 πόντους και 7 έυστοχα τρίποντα, με τον Λυμπέρη να σταματά στους 20 από πλευράς ηττημένων.

Επιτυχημένο ήταν το ντεμππούτο του Δημήτρη Μισιακού στον πάγκο του Ικάρου, καθώς η ομάδα της Καλιθέας νίκησε εντός έδρας τη Νέα Ιωνία με 71-62. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σημείο αναφοράς την αποτελεσματικη τους άμυνα να προηγηθούν με διψήφια διαφορά πόντων στο τέλος του πρώτου μέρους(33-21). Η Νέα Ιωνία κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 9(51-42) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο, με τον Ίκαρο να εξασφαλίζει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-62. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φωτίου με 18 πόντους, με τον Οικονόμου να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες με 11 πόντους και 16 ρμιπάουντ. Από πλευράς ηττμένων, Σιμιτζήρης και Θάνος πέτυχαν από 16 πόντους.

Στην Πεντέλη,  ο Απόλλωνας Σμύρνης πανηγύρισε την τέταρτη νικη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με  64-78. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε όλη τη διάρκεια τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να τους βρίσκει στο +7(31-38), ενώ είχαν προηγηθεί νωρίτερα ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας κατάφερε να  μεγαλώσει την απόσταση των δύο ομάδων ακόμα περισσότερο(47-59, 30′), φτάνοντας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στο τελικό 64-78. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πάντσιος με 19 πόντους, με τους Μπίγγο και Λίτσο να σημειώνουν από 11 πόντους για την Πεντέλη.

Επιστροφή στις νίκες για τον Γλαύκο, ο οποίος ξεπέρασε εντός έρας το εμπόδιο του Οίακα Ναυπλίου, επικρατώντας με 70-52. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά(6-18,10′). Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι τόσο στην επιθετική όσο και στην αμυντική τους λειτουργία, κλείνοντας το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 30-29. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και μετά την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα(48-47, 30′), με την αναμέτρηση να κρίνεται τελικά στη τελευταία περίοδο, όπου ο Γλαύκος κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 22-5 έφτασε στην επικράτηση με 70-51. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σερέτης με 15 πόντους, με τον Κοσσιώρη να σημειώνει 14 από πλευράς Οίακα.