Πολύ ενδιαφέρουσες “μάχες” περιελάμβανε το μενού στον 1ο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής για την 7η αγωνιστική, με το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Πόλις Καλλιθέας και Ακράτα να κλέβει την παράσταση και τους επίσης πρωτοπόρους ΚΑΟΚ και Μανδραϊκό να θέλουν να συνέχίσουν με νίκες την πορεία τους απέναντι σε Ίκαρο Καλλιθέας και Νέα Ιωνία.

Eπιστροφή στις νίκες για τον KAOK που ξεπέρασε γρήγορα την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα από την Ακράτα, επικρατώντας στη Κόρινθο του Ικάρου Καλλιθέας με 78-67. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν αρχικά με 15-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους(44-30). Ο ΚΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στην επανέναρξη, με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα να τον βρίσκει στο +9(59-50). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ουσιαστικά ούτε στα τελυταία δέκα λεπτά και κάπως έτσι η ομάδα της Κορίνθου έφτασε στην 6 νίκη της με 78-67. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν Τσακιρίδης με 18 πόντους, με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει 20 από πλευρας ηττημένων.

Ο Πόλις Καλλιθέας ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι των πρωτοπόρων με την Ακράτα, την οποία λύγισε στο κλειστό της Εθνικής Αντιστάσεως με 71-64. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφια διαφορα(23-12,10′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να “ροκανίσουν” την διαφορά στους 6(39-33) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όμως ο Πόλις ήταν αυτός που είχε το έλεγχο του παιχνιδιού. Η ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 58-52, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τελικά αυτή τη διαφορά και να φτάνουν στο τελικό 71-64. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κασπαριάν με 17 πόντους, ενώ για την Ακράτα ο Σαρικάς πέτυχε 23 πόντους.

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κεραυνός που επικράτησε του Γλαύκου στο Αίγιο με 73-63. Οι γηπεδούχοι πήραν εξ’ αρχής τα “ηνία” στο σκορ και κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά(41-30) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Το προβάδισμα του Κεραυνού διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο μετα και την ολοκλήρωση της τρίτης περίοδου(55-38), με τους φιλοξενούμενους να “συμμαζεύουν” κάπως την διαφορά στα τελευταία λεπτά και το σκορ να διαμορφώνεται τελικά στο 73-63. Πρώτος σκόερ για τους νικητές ήταν Κεφαλάς με 21 πόντους, με τον Τασόπουλο να σημειώνει 14 πόντους για τον Γλαύκο.

Την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα σημειώσε ο Χαρίλαος Τρικούπης που επικράτησε εντός έδρας της ΦΕΑ με 73-57. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, κλείνοντας την πρώτη περίδο στο +9(18-9). Η αποτελεσματική τους άμυνα  σε συνδυασμό με την επιθετική “δυστοκία” των φιλοξενουμένων τους κράτησε μπροστά στο σκορ και μετά την ολκλήρωση του πρώτουςμέρους(28-22). Το απιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία δέκα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μετρέπουν το 53-46 του 30′ σε 73-57, τρέχοντας ένα σερί 20-11 στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν  Ιωάννου με 14 πόντους, με τους Ζαμπέτη(13 πόντοι), Ψάλτου(12 πόντοι) και Μουράτογλου(11 πόντοι) να τον ακολουθούν. Από πλευράς ηττημένων, μόνο ο Μπούσι κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων, τελειώνοτας τον αγώνα με 11.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε η Νέα Ιωνία που “έκοψε” τη φόρα του Μανδραϊκού, επικρατώντας με 72-68, φτάνντας έτσι στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στον όμιλο. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τις δύο ομάδας να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισα το πρώτο μερός προηγούμενοι με 31-34, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τις λύσεις, φτάνοντας τελικά στην ανατροπή με 72-68. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Θάνος με 23 πόντους, Στέφος να σταματά στους 24 για τον Μανδραϊκό.

Στο Ναύπλιο, η Πεντέλη χάλσε το ντεμπούτο του Παύλου Νόντα στον πάγκο του Οίακα, επικρατώντας με 58-69. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή μέρι το τέλος, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +16(24-40). Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν τρόπο να επιστρέψουν ουσιαστικά στη διεκδίκηση της νίκης και την Πεντέλη να επικρατεί τελικά με 58-69. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπίγκος με 11 πόντους, με τον Μουστόπουλο να προσθέτει άλλους 10. Από πλευράς Οίακα ο Ευστρατίου σημειώσε 22 πόντους.

Τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε ο Απόλλωνας Σμύρνης που επικράτησε εντός έδρας του Σπαρτιατικού με 71-57. Οι γηπεδούχοι είχαν από το ξεκίνημα τα “ηνία” στο σκορ, αποκτώντας διψήφια διαφορά με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου(36-28). Ο Σπαρτιατικός δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου(60-43). Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να αποδέχονται την τελική έκβαση και το σκορ να κλείνει στο 71-57. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσελέμπης με 18 πόντους, με τον Αγγελόπουλο να σημειώνει 14 για τους ηττημένους.