Ο Νικολόπουλος χάρησε τη νίκη στην Αχαγιά 82

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Αχαγιά 82, καθώς επικράτησε του Άρη Πετρούπολης με σκορ 74-72. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά ανοίγοντας τη διαφορά. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, όμως ο Θανάσης Νικολόπουλος ευστοχώντας σε βολή χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Αχαγιάς. Στα θετικά της αναμέτρησης συγκαταλέγεται η επιστροφή του αρχηγού της Αχαγιάς 82, Γιάννη Σταμόπουλου, ενώ στα αρνητικά ο τραυματισμός του Αντώνη Δαβάνη, που χτύπησε στο γόνατο λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Συνέχισε εύκολα το σερί των νικών του ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης

Τις 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες έφτασε ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ακράτας με σκορ 77-52. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σταθούν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξαν την πίεση των παικτών του Ικάρου και έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά και έφτασαν τελικά σε μία εύκολη νίκη. Για την ομάδα του κόουτς Παπαδάτου ξεχώρισε ο Γραμματικός με 27 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Βεσκούκης σημείωσε 17 πόντους.

Τεράστια νίκη για την Καλαμάτα

Σε μία πολύ σπουδαία νίκη έφτασε η Καλαμάτα η οποία νίκησε εκτός έδρας την Πεύκη με σκορ 79-68, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους συνήθεις υπόπτους Μπάκα, Μαγιντόμπε και Τσικούρη. Η Καλαμάτα μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να είναι μπροστά με 17-23, όμως σε εκείνο το σημείο και ενώ φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι θα ξεφύγουν στο σκορ, οι παίκτες της Πεύκης έτρεξαν ένα σερί 8-0, περνώντας μπροστά(25-23). Η διαφορά έφτασε και στο +7(36-29)αλλά με καλάθι του Γεωργανά και τρίποντο του Μαγιντόμπε οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-34.  Στην αρχή της επανάληψης οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα αλλά στο 35’  η ομάδα του κόουτς Γιαννακόπουλου το γύρισε σε ζώνη μπλοκάροντας την Πεύκη και καταφέρνοντας έτσι να πανηγυρίσει ένα τεράστιο διπλό.

Επέστρεψε στις νίκες ο Έσπερος ΑΟΠΑ

Μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Δάφνη Δαφνίου, ο Έσπερος Πατρών επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του ΚΑΟ Κορίνθου με σκορ 72-61. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά καταφέρνοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να έχουν το προβάδισμα. Στην επανάληψη όμως οι Πατρινοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με καλάθι και ελεύθερη βολή του Φραντζή, περνώντας μπροστά με 45-44. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα αυξάνοντας σιγά σιγά τη διαφορά και φτάνοντας τελικά σε μία μεγάλη νίκη που ανεβάζει πολύ την ψυχολογία της ομάδας του κόουτς Γκοργκόλη

6Χ6 η Δάφνη Δαφνίου

Αήττητη παρέμεινε η Δάφνη Δαφνίου αφού κατάφερε να νικήσει και στην 6η αγωνιστική, παίρνοντας το διπλό στην έδρα του Ικάρου Καλλιθέας με σκορ 86-66. Οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο καθώς μπόρεσαν από την αρχή να επιβληθούν του αντιπάλου τους και να εξασφαλίσουν μία ακόμη νίκη.

Άνετη νίκη για την Ένωση Ιλίου

Την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής πανηγύρισε η Ένωση Ιλίου, η οποία επικράτησε του Γλαύκου με σκορ 68-56. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα με τον Γλαύκο όμως να πιέζει και να μην τους αφήνει να ανοίξουν τη ψαλίδα της διαφοράς. Οι προσπάθειες των παικτών του κόουτς Πολυδωρόπουλου δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν τη διαφορά και έτσι η Ένωση Ιλίου πήρε το ροζ φύλλο.

Στο ρελαντί ο Πορφύρας

Δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη ο Πορφύρας, με σκορ 69-56, απέναντι στον Κεραυνό Αιγίου που για ακόμη μια αγωνιστική δεν παρουσίασε καλή εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ κακό ξεκίνημα φτάνοντας να χάνουν με 24-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και στο +20 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους παίκτες του Κεραυνού να καταφέρνουν μόνο να ρίξουν λίγο τη διαφορά.