Με εξαιρετικό Τριανταφυλλόπουλο πήρε το ροζ φύλλο η Καλαμάτα

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Καλαμάτα απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας επικρατώντας με σκορ 67-58 και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Λεωνίδα Τριανταφυλλόπουλο και Δημήτρη Τσικούρη, με τον πρώτο να σκοράρει κρίσιμα σουτ και να παίρνει προσωπικά την υπόθεση νίκης και τον δεύτερο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του παίζοντας στις θέσεις 1-3. Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν να έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, οι παίκτες της Καλαμάτας με μπροστάρηδες τους Τσικούρη και Μπάκα κατάφεραν να βάλουν την ομάδα τους μπροστά με έναν πόντο πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη με ένα ξέσπασμα της Καλαμάτας η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, όμως η ομάδα της Καλλιθέας τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 2-12 κατάφερε περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης να πλησιάσει στους 3(53-50). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες της Καλαμάτας μένοντας ψύχραιμοι και με τον Τριανταφυλλόπουλο να πετυχαίνει 7 πόντους έφτασαν στην 2η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Νίκησε και έμεινε μόνη στην κορυφή

Η Δάφνη Δαφνίου νίκησε τον Έσπερο ΑΟΠΑ με σκορ 74-67 και έτσι βρίσκεται μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του παιχνιδιού το πάνω χέρι, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, χωρίς να επιτρέψουν στους Πατρινούς να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Έτσι ο Έσπερος έκανε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας παράλληλα στο 32’ έναν πολύ σημαντικό παίκτη, τον Γιάννη Θανόπουλο, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από την αναμέτρηση.

Νίκησε ο πιο ψύχραιμος

Τις πολύ καλές του εμφανίσεις συνέχισε ο Πορφύρας κερδίζοντας δύσκολα σήμερα(6/11) τον Άρη Πετρούπολης με σκορ 78-81. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν μπάρα μπάρα και καμία  να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Πορφύρα κατάφεραν να δείξουν την απαραίτητη ψυχραιμία, ευστοχώντας στις βολές  και έτσι πήραν τελικά το μεγάλο διπλό.

Δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο

Ο Γλαύκος πανηγύρισε την 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας την Πεύκη με σκορ 82-72. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κοντράρουν τον Γλαύκο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 2 πόντους στην λήξη της δεύτερης περιόδου. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό περνώντας μπροστά στο σκορ και χτίζοντας μια μικρή διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους.

Εύκολη επικράτηση της Κορίνθου

Ένα ακόμη ροζ φύλλο πανηγύρισε ο ΚΑΟ Κορίνθου, επικρατώντας εύκολα της Αχαγιάς 82 με σκορ 74-62. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους αναγκάζοντας τους παίκτες της Αχαγιάς να κάνουν ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας μόλις 9 πόντους ενώ στην συνέχεια τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ δεν τους επέτρεψαν να απειλήσουν. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ και να ανατρέψουν το εις βάρους τους αποτέλεσμα όμως η διαφορά που είχε ήδη δημιουργήσει η Κόρινθος αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα.

Επέστρεψε δυναμικά ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης

Μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης επέστρεψε δυνατά στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις συνεχίζοντας το αήττητο σερί του και νικώντας την Ερμιονίδα με σκορ 75-63. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και βρίσκοντας εύκολο το δρόμο τους προς το καλάθι προηγήθηκαν με 13 πόντους(10-23). Στις επόμενες 2 περιόδους οι παίκτες της Ερμιονίδας κατάφεραν σταδιακά να ροκανίσουν την διαφορά, φτάνοντας την στο -3(48-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης ανεβάζοντας στροφές κατάφεραν να ξανανοίξει τη διαφορά και να φτάσει τελικά σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Πήρε το ροζ φύλλο η Ένωση Ιλίου

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ένωση Ιλίου απέναντι στην Ακράτα με σκορ 70-65. Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ένωσης Ιλίου ανέβασαν ρυθμό καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά με 49-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχε συνεχής εναλλαγή στο προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να μένουν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και να πανηγυρίζουν τελικά ένα μεγάλο διπλό.

Διαιτητές: Χατζημάρκος-Ροδίτης (Τρίγκα)
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Γκόφας): Μαγκώνης 3 , Κωνσταντίνου , Σακελλαράκης 5, Πράτης 2, Κεφαλάς 22, Παβλίσεβιτς 11(3), Δανιήλ, Θωμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 19(2), Μπακέας, Μακρής 8.
ΑΧΑΓΙΑ 82 (Δεράος): Μοσχοβάκης 20(1), Στάνκοβιτς, Τσεκλενης 2, Γατσούλης 6, Νικολάου 3, Χαμηλός 8(2), Τσινόπουλος 1, Λυκούδης3(1), Λαμπρόπουλος, Δαβάνης 6, Σέρμπος, Νικλόπουλος 13.

Γλαύκος-Πεύκη 82-72
Δεκάλεπτα: 19-18, 39-41, 62-52, 82-72
Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Ασημακάκη
Γλαύκος (Πολυδωρόπουλος): Σερέτης 11, Λιβιεράτος, Λαμπρόπουλος 21 (1), Αδαμόπουλος 4, Πολυδωρόπουλος 5 (1), Παπαβασιλόπουλος, Σταυράκης 5 (1), Καλλής 9 (1), Λιούρδης 10 (1), Αναγνωστόπουλος 17 (1), Παλαδινός.
Πεύκη (Ζερβουλάκος): Τσιούμπρης, Κυριαζόπουλος 6 (1), Τσαμπής 20, Μελάς 14 (1), Σημαιόπουλος, Τάγαρης 25, Κεχρής 3 (1), Ίβκοβιτς, Κουκάκης 4.

Καλαμάτα- Ίκαρος Καλλιθέας 67-58
Δεκάλεπτα: 17-16, 30-29, 47-38, 67-58
Διαιτητές: Μακρής-Λεκατσάς (Πολιτόπουλος)
Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας, Μπάκας 14, Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 12(2), Σπηλιώτης, Κουτίβας, Σκοπέτος 2, Γεωργανάς 4, Δελής , Λουρμπέας 5, Τριανταφυλλόπουλος 18(2)
Ίκαρος Καλλιθέας (Πανούλιας): Καράμπελας 12(2), Μπελίτσης 7(1), Ψαράς 3(1), Οικονομάκης 3(1), Ζεγκίνογλου 8,  Καλεμτζάκης 10, Τσατας, Μπουργάνος 4, Αρναουτάκης 9 (1), Σταθόπουλος , Τζέμης 2.

Δάφνη Δαφνίου-Έσπερος ΑΟΠΑ 74-67
Δεκάλεπτα: 21-14,46-31, 62-49, 74-67
Διαιτητές: Ξάνθος, Χριστινάκης
Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Τσελεμπής 4, Γκίνης 18 (4), Φιλιππόπουλος 12, Μιχόπουλος 13 (2), Κωνσταντώνης 5, Ρώης, Θεοδοσίου 9 (1), Παπαδόπουλος, Πατάτας, Αθανασάκης 5, Παλαντζάς 3 (1), Κορρές 5.
Έσπερος Α.Ο.Π.Α (Γκοργκολής): Διαμαντόπουλος, Φραντζής 9 (1), Μανέκας, Λαμπρόπουλος 13 (1), Ροκανάς 3 (1), Θανόπουλος 4, Παπαγεωργίου, Οικονομόπουλος 2, Πελεκούδας 4, Τρυφωνόπουλος, Λυμπέρης 17 (4), Αγγελόπουλος 15 (1).

Άρης Πετρούπολης-Πορφύρας 78-81
Δεκάλεπτα: 17-17, 34-39, 60-60, 78-81
Διαιτητές: Ραχιώτης, Αντωνίου
Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 8 (2), Βενιτουράκης 2, Δρακόπουλος 14 (1), Δρικόγιας, Κωνσταντίνου 3 (1), Μπαζιώτης 8 (2), Μπούτρης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Κυρίτσης 2, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 20, Βεντούρης 7 (1).
Πορφύρας (Παύλος): Σίμος 13, Παλτόγλου 11, Στεφανής 9 (1), Παπαφωτίου 4, Βούλγαρης 12 (1), Πρέκας 2, Ιορδάνου 2, Καλαμαράς 13 (1), Ντόκος, Σίμος, Μπαρμπαρής 15, Οικονόμου, Κωνσταντίνου.

Ερμιόνη-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 63-75
Δεκάλεπτα: 10-23, 30-37, 48-51, 63-75.
Διαιτητές: Ντάνος-Χουγιάζος
Ερμιόνη (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. , Αγγελής 6 (2), Θωμάς 9 (2), Μαναριωτής 8 (2), Γκολέμης, Βανδώρος, Δεβελέκος 2, Κορίζης 9, Ευστρατίου 8, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 21(3), Πουλής.
Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 6 (1), Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 31 (4), Γιαννακοδήμος, Βούζας 2, Δάβαρης, Δορκοφίκης 15 (2), Μιχαλόπουλος 11, Δαρμογιάννης 7 (1), Παπαδάκης, Πασπαλάς.

ΑΚΡΑΤΑ  – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ  65-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-33, 49-53, 65-70
Διαιτητές; Μαγκαφάς-Ρίζος
ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Σαρίκας 17 (1), Λάππας 13 (1), Λάφης 12, Ολύμπιος, Κατωπόδης, Πολύδερας, Γ. Μανταλβάνος 2, Μπιτσάκος 2, Κ. Μανταλβάνος 9, Μαλλής 6 (2), Σακελλαρίου, Βεσκούκης 4.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καράμπελας): Βαϊδάκης 7 (1), Ι. Μπέλλας 4 (1), Αρχιμανδρίτης, Φούντας 10 (2), Θ. Πανουτσόπουλος, Τσολάκης 7, Σκαλωμένος 16 (1), Οδ. Μπέλλας 9, Κ. Πανουσόπουλος, Στρατομήτρος, Βαλσαμούλης 17, Γεωργιάδης.