Πήρε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο

Το αήττητο σερί του συνέχισε ο Έσπερος Πατρών επικρατώντας της Καλαμάτας με σκορ 62-48 και κάνοντας έτσι το 4Χ4 στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τους Καλαματιανούς να είναι εξαιρετικοί στην άμυνα και να εγκλωβίζουν τους ταλαντούχους παίκτες του Εσπέρου. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν καθώς οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων και σε συνδυασμό με τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν στην Καλαμάτα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα να αποτελεί η αποβολή του Μαγιντόμπε από τον αγώνα με 5 φάουλ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά και τελικά πήραν τη νίκη με 14 πόντους διαφορά.

Δυσκολεύτηκε για λίγο αλλά τελικά νίκησε

Μία σπουδαία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει ο Πορφύρας, ο οποίος νίκησε τον ΚΑΟ Κορίνθου με σκορ 69-64. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πολύ δυνατά, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και καταφέρνοντας να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους(38-20). Στην επανάληψη όμως ο ΚΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του περνώντας μπροστά με 44-47. Σε εκείνη τη φάση ο Πορφύρας έτρεξε ένα σερί 11-0 ξαναπαίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης και κρατώντας τα μέχρι το τέλος.

Καταιγισμός τριπόντων

Η Δάφνη Δαφνίου επικράτησε της Αχαγιάς 82 με σκορ 82-66, σ’ έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλά ποσοστά από τα 6,75. Συγκεκριμένα οι Αχαιοί είχαν 12/23 ενώ οι φιλοξενούμενοι 12/20. Όσον αφορά την ροή της αναμέτρησης οι παίκτες της Δάφνης Δαφνίου είχαν από την αρχή το πάνω χέρι, με την Αχαγιά 82 να μην μπορεί να απειλήσει.
Σημαντικό γεγονός του αγώνα ήταν η αποβολή του Νίκου Μοσχοβάκη, 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, που «άναψε τα αίματα» στον πάγκο της ομάδας με αποτέλεσμα να αποβληθεί με 2 τεχνικές ποινές ο προπονητής των γηπεδούχων, Σπύρος Δεράος.

Λάπας, Σαρίκας και Κατωπόδης της χάρισαν τη νίκη

Την 3η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής πέτυχε η Ακράτα, επικρατώντας της Πεύκης με σκορ 69-80. Η Ακράτα μπήκε πιο δυνατό στο παιχνίδι όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί 13-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ(28-26). Στην αρχή της επανάληψης η Πεύκη με νέο σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή υπέρ της(45-32), αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρηδες τους Λάπα και Σαρίκα στην επίθεση και με τον Κατωπόδη στην άμυνα κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 0-17, παίρνοντας το προβάδισμα και τελικά και τη νίκη.
Για τους νικητές ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Λάπας με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Κατωπόδης είχε 5 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Φωτίου χάρισε την πρώτη νίκη στον Κεραυνό Αιγίου

Ο Κεραυνός Αιγίου πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας εντός έδρας τον Άρη Πετρούπολης με σκορ 79-73 και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Δήμο Φωτίου, ο οποίος πέτυχε 39 πόντους. Παράλληλα σημαντική ήταν και η ενίσχυση από τους Καραγιάννη και Σκλάβο καθώς οι δύο τους και μαζί  με τον Φωτίου πέτυχαν τους 65 από τους 79 πόντους της ομάδας τους. Όσον αφορά το παιχνίδι οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους καταφέρνοντας μάλιστα να διατηρήσουν μια διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη οι παίκτες του Άρη Πετρούπολης πλησίασαν στο σκορ αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο από τον Κεραυνό.

Εύκολη νίκη για την Ένωση Ιλίου

Επιστροφή στις νίκες έκανε η Ένωση Ιλίου επικρατώντας της Ερμιονίδας με σκορ 79-64.  Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διψήφια διαφορά, που αν και οι παίκτες της Ερμιονίδας προσπάθησαν να τη ροκανίσουν, δεν τα κατάφεραν καθώς η ομάδα του Γιάννη Καράμπελα μπόρεσε να βρει σε όλες τις φάσεις λύσεις και να διατηρήσει το προβάδισμά της. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσολάκης, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους εξαιρετική παρουσία είχε ο Διαμαντόπουλος με επίσης 20 πόντους.

Εύκολο απόγευμα για τον Γλαύκο.

Την 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής πέτυχε ο Γλαύκος κερδίζοντας εκτός έδρας τον Ίκαρο Καλλιθέας με σκορ 70-52. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης καταφέρνοντας τελικά να πάρουν μία άνετη νίκη.

Διαιτητές: Ξάνθος-Καμήτσος
Ένωση Ιλίου (Καράμπελας): Βαϊδάκης 6, Μπέλλας Ι. 13 (3), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 14 (4), Πανουσόπουλος Θ.3 (1), Τσολάκης 20, Σκαλωμένος 1, Μπέλλας Ο. 11, Στρατομήτρος 3 (1), Βαλσαμούλης 6, Γεωργιάδης 2.
Ερμιόνη (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 3 (1), Αγγελής 4, Θωμάς 9 (1), Μαναριωτής, Γκολέμης, Βανδώρος 2, Δεβελέκος, Κορίζης 14, Ευστρατίου Π. 12, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 20 (1), Πουλής.

Έσπερος ΑΟΠΑ-Καλαμάτα 62-48
Διαιτητές: Λαζαρίδης-Ορφανός Ιορδ. (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 17-17, 27-26, 45-33, 62-48
Έσπερος Πατρών (Γκοργκόλης): Διαμαντόπουλος, Φραντζής 7 (1), Παπανικολόπουλος, Λαμπρόπουλος 14 (1), Ροκανάς, Θανόπουλος 12 (2), Παπαγεωργίου, Οικονομόπουλος 14, Πελεκούδας 4, Τρυφωνόπουλος, Λυμπέρης 6 (1), Αγγελόπουλος 5
Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας, Μπάκας 13, Τσικούρης 7, Μαγιντόμπε, Σπηλιώτης, Κουτίβας 6, Σκοπέτος 3 (1), Γεωργανάς 6, Δελής 9, Λουρμπέας, Τριανταφυλλόπουλος 4

Κεραυνός Αιγίου-Άρης Πετρούπολης 79-73
Δεκάλεπτα: 19-13, 44-34, 64-55, 79-73
Διαιτητές: Λιότσιος-Τσιμπούρης
Κεραυνός Αιγίου (Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 2, Δούρος 7, Χριστοδουλόπουλος 5, Κάντας, Φωτίου 39 (6), Ζύγας, Σούλης, Σκλάβος 12 (3), Καραγιάννης 14.
Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 4, Βενιτουράκης 3 (1), Δρικόγιας 8 (2), Κωνσταντίνου 5, Μπαζιώτης 7 (1), Μπούτρης 9, Κωνσταντακόπουλος 3 (1), Κυρίτσης, Τασούλας 4, Μακρόπουλος 20, Βεντούρης 10.