Πήρε εύκολα το διπλό ο Έσπερος Λαμίας

Ένα εύκολο μεσημέρι είχε ο Έσπερος Λαμίας απέναντι στην Σαντορίνη, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας με σκορ 75-93. Αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί, οι παίκτες του Έσπερου Λαμίας επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να κάνουν άνετα την 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτη φετινή νίκη για τον Πανναξιακό

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανναξιακός απέναντι στον Πόλις Καλλιθέας, επικρατώντας με σκορ 79-75 στην παράταση. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες έδειχναν ότι θέλουν πολύ τη νίκη με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρνουν ανά διαστήματα να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων. Οι Ναξιώτες όμως παίζοντας πολύ καλή άμυνα δεν τους άφηναν να ξεφύγουν. Στην τέταρτη περίοδο οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση(67-67). Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις και έτσι μπόρεσαν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Άνετο απόγευμα για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κατάφερε να πάρει μία επιβλητική νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογικής κατάταξης, Κάδμο, επικρατώντας με σκορ 90-58. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και έτσι συνέχισαν καταφέρνοντας από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Θήβας.

Συνέχισε το νικηφόρο του σερί ο Λοκρός

Την 4η συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Λοκρός Αταλάντης απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με σκορ 85-73. Μπορεί οι γηπεδούχοι να μην παρουσίασαν την καλύτερη εικόνα τους, καθώς επηρεάστηκαν από το γρήγορο και άναρχο παιχνίδι του Προμηθέα, όμως τελικά κατάφεραν να βρουν τις απαραίτητες λύσεις και να πανηγυρίσουν μία ακόμη νίκη.

Πήρε τη νίκη στην παράταση ο Άρης Νικαίας

Ο Άρης Νικαίας ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης της 7ης αγωνιστικής που κρίθηκε στην παράταση καθώς κατάφερε να επικρατήσει του ΟΦΗ με σκορ 75-77, οδηγώντας τον στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην έδρα του. Στην αρχή της αναμέτρησης οι Κρητικοί έδειχναν να ελέγχουν το σκορ, όμως αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η άμυνα τους τους πρόδωσε δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Άρη να προσπεράσουν και να πάρουν αυτοί τα ηνία της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και με βολές του Μουλά το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί με τρίποντο του Δρίβα, που διαμόρφωσε το 75-77, οι παίκτες του Άρη πανηγύρισαν τη νίκη.