Πανηγύρισε το πρώτο διπλό του ο Προμηθέας Χαλανδρίου

Ο Προμηθέας Χαλανδρίου ήταν ο νικητής της αναμέτρησης που άνοιξε την αυλαία για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας εκτός έδρας του Πανναξιακού με σκορ 61-66. Η νίκη αυτή αποτελεί τεράστια επιτυχία για τον προπονητή Γιώργο Μελέτη και την ομάδα του, που αποτελείται από νεαρούς κατά βάση παίκτες.  Στην αρχή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και καταφέρνοντας να έχουν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, όμως ο Πανναξιακός κατάφερε να ισοφαρίσει(30-30), ενώ λίγο αργότερα πέρασε και μπροστά με σκορ 38-36. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου κάθε φορά που ο Προμηθέας περνούσε μπροστά με 2 πόντους οι γηπεδούχοι ισοφάριζαν. Τα πράγματα άλλαξαν στο 7:56 όπου το σκορ από 49-50, μ’ ένα σερί 0-7 των παικτών του κόουτς Μελέτη έγινε 49-57.Ο Πανναξιακός κατάφερε να ξαναπλησιάσει με το σκορ να γίνεται 59-62 αλλά ο Προμηθέας Χαλανδρίου ευστοχώντας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο του διπλό της σεζόν.

Του έσπασε το αήττητο

Ο ΟΦΗ ανάγκασε τον Έσπερο Λαμίας να κάνει την πρώτη του ήττα, κερδίζοντας με σκορ 80-73. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν με 3-14, όμως οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (30-30) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με 10 πόντους ο Σοφογιάννης έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα της Λαμίας που μπόρεσε να το κρατήσει μέχρι την αρχή της 4ης περιόδου, που οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά και πέρασαν μπροστά με 62-59. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον ΟΦΗ να είναι η ομάδα που πανηγύρισε στο τέλος.

Χαλαρό απόγευμα για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων
Σε μία πολύ εύκολη νίκη έφτασε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, αφού κέρδισε τη Νίκη Αμαρουσίου με σκορ 103-66. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση, καθώς επιβάλλοντας τον ρυθμό τους δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αμαρουσίου να απειλήσει. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καραλής με 18 πόντους ενώ η Νίκη Αμαρουσίου είχε τους Κοροπούλη, Οικονόμου και Κοντογιάννη με 11 πόντους.

Σημαντική νίκη για τον Άρη Νικαίας

Ο Άρης Νικαίας πήρε το 2 ροζ φύλλο της σεζόν, αφού ο Πόλις Καλλιθέας δεν κατάφερε να τον σταματήσει και έτσι έφτασε σε νίκη με σκορ 87-79. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά και παίρνοντας έτσι μία πολύ σημαντική νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Καρυπίδης με 21 πόντους, ενώ για του φιλοξενούμενος ο Ευστρατίου είχε 26 πόντους.

Πήρε τη νίκη στην παράταση ο Λοκρός Αταλάντης

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Λοκρός Αταλάντης καθώς έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί της Πεντέλης, επικρατώντας με σκορ 71-66 στην παράταση, με την κανονική περίοδο του παιχνιδιού να λήγει 57-57. Αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπαίνοντας δυνατά στην επανάληψη κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ρουμελιώτη να έχει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Πεύκη, όμως αστόχησε σε τρίποντο στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί ο Λοκρός φάνηκε ότι το ήθελε περισσότερο γι’ αυτό και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη.

Νίκησε τη βελτιωμένη Σαντορίνη ο Κάδμος

Μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης έμεινε ο Κάδμος αφού έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, κερδίζοντας εκτός έδρας την πολύ βελτιωμένη ομάδα της Σαντορίνης με σκορ 76-74. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί καταφέρνοντας μάλιστα να έχουν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 37-35. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι τα ηνία με τους παίκτες της Σαντορίνης όμως να πιέζουν και να τους απειλούν μέχρι τέλους. Τελικά η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Κάδμο να φεύγει από την Σαντορίνη με το ροζ φύλλο στις βαλίτσες του.

Δεκάλεπτα: 17-23, 34-41, 53-57, 80-73
Διαιτητές: Σκαλτσής-Σιδέρης (Μπορμπαντωνάκης)
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 6 (2), Ξενάκης 25 (2), Μπουμπάρης 8, Καρλάφτης 8 (2), Αγαπιάδης 15 (1), Πρωτογεράκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 16 (2).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ρόκας 7 (2), Φραγκιαδάκης, Σέττος 8 (1),  Στογίλκοβιτς 8 (2) Παναγιωτίδης 8, Φύκας 2, Σοφογιάννης 23 (5), Φούντας 2, Ζαχαράκης 9 (3),  Παπαργυρόπουλος 6.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 103-66
Δεκάλεπτα: 30-19, 54-37, 84-51, 103-66
Διαιτητές: Λύρας, Κονταράτος
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Παπαποστόλου 3 (1), Εμίρης 16 (4), Ζακυνθινός 15 (1), Καραλής 18 (4), Καλίλας, Καράμπαμπας 2, Μαυροειδάκος 7, Καρασταμάτης 7 (1), Παπαδολιάς 13 (1), Σαμαράς, Γαλιώτος 11, Ντιφαντής 11.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μαραγκίδης 9 (1), Κοροπούλης 11, Οικονόμου 11, Κοντογιάννης 11, Σιμιτζής 8, Τσέκενης Γ. 4 (1), Χαραλάμπης 5 (1), Σκούταρης 2, Τσέκενης Α. 1, Αγγέλης 4, Ευαγγελούλης, Μπατής.

Άρης Νικαίας – Πόλις Καλλιθέας  87-79
Δεκάλεπτα: 28-20, 47-40, 72-61, 87-79
Διαιτητές: Γρίβα-Πλιάκας
Άρης Νικαίας(Κωνσταντίδης): Γεωργουσόπουος 2, Καρβούνης 2, Σκιαθίτης 6 (2), Θαλασσινός 9 (1),  Αγγελίδης 7 (1), Γαλίτης 7 (1), Κόλλιας 6, Στέφος 10, Δρίβας 14 (3), Αντωνούσος 3 (1), Καρυπίδης  21.
Πόλις Καλλιθέας (Μουρουχίδης): Μπογδανίδης 10 (2), Χανταντ 2, Κακαργιάς 7, Θοεδωράκος 8 (2), Λυγγερίδης  5,  Ευστρατίου 26 (3), Αρκουμάνης 2, Τσελέκος 6, Καβελάρης, Κυριλής  4, Ζήσης, Ξιούρας 9 (1).

Λοκρός Αταλάντης – ΑΕ Πεντέλης 71-66
Δεκάλεπτα: 11-18, 27-32, 46-44, 57-57, 71-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Καμήτσος
Λοκρός (Ζαρονικόλας): Ρούζιος 7, Ρουμελιώτης 13, Κοσμετάτος 4, Ντέντα, Νικολάου, Μπολμάτης 4(1), Αν. Μάτος 23(1), Αγ. Μάτος 13(2), Θώδος, Σμάγκιν 7.
ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσίδης): Κέκης 2, Γρατσιάτος 13(1), Αποστολόπουλος 22(5), Πορτελάνος, Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 17, Μπίγγος 5(1), Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 5.