Η δεύτερη περίοδος έκρινε το παιχνίδι

Την 4η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες έκανε ο Κάδμος, επικρατώντας του Πανναξιακού με σκορ 61-54. Αν και η ομάδα της Νάξου μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μια διαφορά +8 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου(13-21), ο Κάδμος κάνοντας ένα πολύ καλό, κυρίως αμυντικά, δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, τρέχοντας ένα επιμέρους 18-2. Στην επανάληψη οι παίκτες του Πανναξιακού ανέβασαν στροφές καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά, όμως η κακή τους δεύτερη περίοδος ουσιαστικά δεν τους επέτρεψε να πάρουν τη νίκη, με την ομάδα της Θήβας να συνεχίζει έτσι το αήττητο σερί της.

Με τρίποντο του Ασημακόπουλου ο Ιπποκράτης

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Ιπποκράτης Κω απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, καθώς με τρίποντο του Ασημακόπουλου στα 7’’ πριν τη λήξη, επικράτησε με σκορ 67-64. Στην έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, εγκλωβίζοντας τον Ιπποκράτη και φτάνοντας την διαφορά στο 9’ στους 16 πόντους(4-20), όμως οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Χρύση(18 πόντους) κατάφερε να ροκανίσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν στο 28’ (28-28). Στην συνέχεια όταν ο Ιπποκράτης άνοιγε τη διαφορά ο Διαγόρας έβρισκε λύσεις μένοντας κοντά στο σκορ. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 4η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες χάρις σε τρίποντο του Ασημακόπουλου λίγαδευτερόλεπτα πριν λήξη ο αγώνας.

Άνετο απόγευμα για τον ΟΦΗ

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο ΟΦΗ απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, επικρατώντας άνετα με σκορ 87-58. Οι Κρητικοί επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους μεγαλώνοντας συνέχεια τη διαφορά, φτάνοντάς τη μάλιστα και στο +25 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν και έτσι ο ΟΦΗ πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό.

Συνέχισε το αήττητο σερί της η Πεντέλη

Την 4η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια έκανε η Πεντέλη, απέναντι στην Σαντορίνη με σκορ 94-75. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι μετά την αλλαγή προπονητή πιέζοντας πολύ την Πεντέλη, με το τελικό σκορ ουσιαστικά να μην περιγράφει τη ροή της αναμέτρησης, καθώς η διαφορά χτίστηκε στην τελευταία περίοδο. Για 3 δεκάλεπτα η Σαντορίνη κατάφερε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, φτάνοντας στο 25’ τη διαφορά στο καλάθι. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά οι παίκτες της Πεντέλης ανέβασαν ρυθμό και μεγαλώνοντας σταδιακά τη διαφορά έφτασαν σε μία ακόμη νίκη.

Οι βολές έκριναν τον νικητή

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε ο Λοκρός Αταλάντης απέναντι στην Νίκη Αμαρουσίου με σκορ 89-86, σε ένα ντέρμπι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά όλα κρίθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των βολών με τους παίκτες του Λοκρού Αταλάντης να είναι πιο ψύχραιμοι και να φεύγουν από το Μαρούσι με το ροζ φύλλο.

Εύκολη νίκη για τον Έσπερο Λαμίας

Το αήττητο σερί του συνέχισε ο Έσπερος Λαμίας, νικώντας τον Άρη Νικαίας με σκορ 67-56. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και έχοντας μεγάλη ευστοχία από τα 6,75 κατάφεραν να επιβληθούν της ομάδας της Νίκαιας.

Διαιτητές:  Αργυρούδης-Τσολάκος (Κάλφα)
Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ(ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ) ΣΚΕΜΠΕΣ 2, ΠΑΝΤΑΖΗΣ 10, ΣΙΛΒΕΣΤΡΟΥ 2, ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ 6, ΝΙΚΟΛΑΟΥ 2, ΧΑΡΑΤΣΗΣ 12(1), ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ 4, ΓΙΑΝΝΟΥ,ΤΣΙΡΙΜΩΚΟΣ 9(2), ΜΠΕΝΟΣ 6, ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 8(1)
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ(ΒΑΒΟΥΛΑΣ)ΠΟΛΙΤΗΣ,ΣΒΟΡΩΝΟΣ 2,  ΚΑΛΑΒΡΟΣ,ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ,ΤΖΙΜΗΣ 13(2),ΜΑΚΑΡΗΣ 2,ΔΑΧΡΕΤΖΗΣ 18(1), ΚΑΔΗΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΜΥΛΩΝΑΣ 15

AΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ – ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 94-75
ΔΕΚΆΛΕΠΤΑ: 21-22, 42-36, 66-51, 94-75
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Τσιμπούρης (Ζερβούδης)
ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (Κ. Χαρτοματσιδης) Κεκκης 2, Πατερακης 2, Γρατσιατος 19(1),Αποστολοπουλος 13(1), Πορτελανος 2, Καρουζος 18(6), Κωνσταντακος 2, Καλογεροπουλος 8,Μπιγγος 13,Σαλτουριδης 8,Μαλουκος 7 .
ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Πεταλωτης) Μιχαλελης,Μπουραντας 2,Σταυρου 2,Κατηκαριδης 10(2),Δουλγερακης16(1), Λουιτζι 8(1),Πετρακης 2, Παντζιαριδης 3,Σακοτα 27, Παπαδοπουλος,Παππος 7(1)

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 86-89
Δεκάλεπτα: 22-27, 47-48, 67-70, 86-89
Διαιτητές: Νάστος, Κουτσοδήμος
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μπατής, Μαραγκίδης, Κοροπούλης 18 (1), Οικονόμου 16, Κοντογιάννης 19 (1), Σιμιτζής 10 (1), Τσέκενης Γ. 2, Χαραλάμπης, Σκούταρης 8 (2), Τσέκενης Α., Ευαγγελούλης, Αγγέλης 13 (2).
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος 4 (1), Ρουμελιώτης 24 (3), Κοσμετάτος 2, Ντέντα 8, Νικολάου, Παπαηλιού 2, Μπολμάτης 2, Μάτος Αν. 27 (1), Μάτος Α. 16 (4), Θώδος, Σμάγκιν 4.

Ιπποκράτης Κω-Διαγόρας Δρυοπιδέων 67-64
Δεκάλεπτα: 7-20, 25-35, 46-42, 67-64
Διαιτητές: Πολυχρόνης- Πλιάκας
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 10(2), Τρύπας 6, Πλευράκης, Παπαδημητρίου 6, Ασημακόπουλος 13(1), Χρήστου, Χαρίσης 12, Χρύσης 18(1), Χατζηγιακουμής, Γκοράτσας.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Παπαποστόλου, Εμίρης 6, Ζακυνθινός 15(2), Καραλής 8(2), Διαμαντόπουλος 2, Καράμπαμπας 3(1), Καρασταμάτης 10(2), Παπαδολιάς 4, Γαλιώτος 15, Ντιφαντής.

Προμηθέας Χαλανδρίου – ΟΦΗ 58-87
Δεκάλεπτα: 14-23, 30-53, 45-69, 58-87
Διαιτητές: Σταθόπουλος, Κοτσίρης
Προμηθέας Χαλανδρίου (Μελέτης ): Γεμένης 7(1), Σβαρνάς 4, Ανδρικόπουλος 13, Γιαννάκης 4, Σαμιώτης 11, Τσιγκενόπουλος 10, Στεφάνου 9(3), Μάνδαλος.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαππας 7, Κριθινάκης 4, Μαϊστρέλης 6(1), Ξενάκης 15(1), Μπουμπάρης 6, Καρλάφτης 12(2), Αγαπιάδης 9, Πρωτογεράκης 4, Βλαχάκης 1, Κυρίτσης 6(2), Μουλάς 17.