Με την αναμέτρηση της Σαντορίνης με την Νίκη Αμαρουσίου άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, το Σάββατο(29/10) με την ομάδα του Αμαρουσίου να κάνει την δεύτερη σερί της νίκη επικρατώντας με σκορ 81-76.

Συνεχίζει αήττητος ο Ιπποκράτης

Το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής συνεχίζει ο Ιπποκράτης Κω καθώς επικράτησε και του Λοκρού Αταλάντης με σκορ 89-75. Οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με στόχο την εύκολη νίκη και τα κατάφεραν, παγιώνοντας  διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο(21-31). Οι γηπεδούχοι  προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ έτσι ώστε τουλάχιστον να μην χάσουν με μεγάλη διαφορά, κάτι που το πέτυχαν όμως δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει το πρώτο φετινό τους ροζ φύλλο.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Αντώνης Ασημακόπουλος ο οποίος σημείωσε 33 πόντους, ενώ για τον Λοκρό 28 πόντους πέτυχε ο Ανέστης Μάτος.

Έκαμψε την αντίσταση του Πανναξιακού η Πεντέλη

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Πεντέλη απέναντι στον Πανναξιακό κερδίζοντας με σκορ 53-64. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, καταφέρνοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +5(33-28). Όμως στην αρχή του τρίτου  δεκαλέπτου οι παίκτες της Πεντέλης πιέζοντας τόσο στην άμυνα όσα και στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά (36-37) και να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ για όλα το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι Ναξιώτες κατάφεραν περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη να πλησιάσουν στους 3(49-52), όμως οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα μικρό ξέσπασμα πήγαν την διαφορά στο +10 και τελικά πήραν τη νίκη με 53-64.

Το γύρισε σε «ζώνη» και νίκησε

Ο Έσπερος Λαμίας κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από την Καλλιθέα νικώντας τον Πόλις με σκορ 71-66. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν στο πρώτο ημίχρονο τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 18 πόντους(39-21). Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Έσπερου Λαμίας παίζοντας πολύ καλή άμυνα ζώνης κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη.

3Χ3 ο Κάδμος

Την 3η του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε ο Κάδμος επικρατώντας του ΟΦΗ με σκορ 70-64. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει δικαιωματικά στην ομάδα της Κρήτης, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. 6 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του ΟΦΗ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν (57-57) αλλά αστοχώντας σε κάποια πολύ κρίσιμα σημεία έμειναν πίσω στο σκορ και τελικά η ομάδα της Θήβας ήταν αυτή που πανηγύρισε τη νίκη.

Άνετο απόγευμα για τον Άρη Νίκαιας

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα σ’ αυτήν την αγωνιστική, ο Άρης Νικαίας φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 76-50. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Προμηθέα Χαλανδρίου δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι η ομάδα της Νίκαιας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής.