Αυλαία για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής άνοιξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ιπποκράτη Κω και την Σαντορίνη, με τον πρώτο να παίρνει μία πολύ εύκολη νίκη με σκορ 98-33.

Πήρε τη νίκη στο τέλος

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Νίκη Αμαρουσίου για να πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στον Πανναξιακό, καθώς κάνοντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 34-16 κατάφερε να νικήσει με 77-68.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μία συνεχής εναλλαγή στο προβάδισμα μεταξύ των 2 ομάδων, με τον Πανναξιακό να παίρνει στο τέλος μία διαφορά 5 πόντων. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από τη Νάξο κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα (43-52), όμως η Νίκη Αμαρουσίου δεν είχε πει ακόμη τη τελευταία της λέξη. Μπαίνοντας πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε ένα σερί 11-0 και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ. Μάλιστα λίγα λεπτά πριν τη λήξη κατάφερε να πάει τη διαφορά στο +11 υπέρ της(68-57). Οι παίκτες που Πανναξιακού ξέμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να γυρίσουν το παιχνίδι και έτσι η ομάδα του Αμαρουσίου πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ο Πόλις Καλλιθέας

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής πέτυχε ο Πόλις Καλλιθέας, καθώς επικράτησε του Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 76-69. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στην τελευταία, όμως περίοδο, οι παίκτες του κόουτς Μουριχίδη μπήκαν πιο δυνατά και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους  έφτασαν τελικά σε μία πολύ σημαντική νίκη με διαφορά 7 πόντων.

Πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες η Πεντέλη

Μία δύσκολη νίκη, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, κατάφερε να πανηγυρίσει η ΑΕ Πεντέλης επικρατώντας του ΟΦΗ με σκορ 63-56.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους(29-37), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου(37-39). Στην επανάληψη υπήρξε η ίδια εικόνα, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά στο τελευταίο λεπτό με 2 εύστοχα καλάθια η Πεντέλη πήρε το ροζ φύλλο. Από την πλευρά του ΟΦΗ υπήρξαν διαμαρτυρίες για φάουλ που δεν δόθηκε στον Μαιστρέλη, όταν το σκορ ήταν 61-59.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκρατσιάτος με 12 πόντους αλλά και οι Καλογερόπουλος και Αποστολόπουλος με 9, ενώ για του Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουλάς με 20 πόντους.

Δεύτερο ροζ φύλλο για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ήταν ο νικητής της αναμέτρησης επί του Λοκρού Αταλάντης για τη 2ης αγωνιστική του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, κερδίζοντας με σκορ 81-67. Οι φιλοξενούμενοι, που έδωσαν το πρώτο τους παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς τη 1η αγωνιστική είχαν ρεπό, κατάφεραν να πιέσουν πολύ τον Διαγόρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ξεφεύγοντας στο σκορ και παίρνοντας τελικά μία εύκολη νίκη.

Πανηγύρισε με τον κόσμο του ο Κάδμος

Με τη βοήθεια των φιλάθλων του, που γέμισαν το κλειστό της Θήβας, κατάφερε ο Κάδμος να πάρει μία εμφατική νίκη απέναντι στον Άρη Νικαίας με σκορ 68-51. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Κάδμου όμως να μην τους αφήνουν να φύγουν στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα της Θήβας παρουσιάζοντας ένα τελείως διαφορετικό «πρόσωπο» κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μεγαλώνοντας σιγά σιγά τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στο +17(68-51).

Διαιτητές: Κώτσου-Χατζημάρκος (Αλετρας)
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μπατής, Μαραγκίδης, Κοροπουλής 18 (1), Οικονόμου 18, Κοντογιάννης 21 (1), Σιμιτζής 10 (2), Τσεκένης Ι , Ευαγγελούλης, Σκούταρης 5 (1), Τσεκενής Αν., Χοτζουλάρι 3 (1), Αγγελής 2
Πανναξιακός ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης 12 (1), Μάκος 8 (2), Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 3 (1), Καραγιάννης 2, Τζίμης 10 (2), Μάκαρης 10 (1), Σβορώνος 7, Δαχρετζής 16 (1), Καδηγιαννόπουλος, Μυλωνάς

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 81-67
Δεκάλεπτα: 19-12, 18-22, 17-14, 27-19
Διαιτητές: Χριστινάκης – Καρανικόλα
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης): Παπαποστόλου, Καλλίλας, Ζακυνθινός 12, Καραλής 13 (3), Διαμαντόπουλος, Καράμπαμπας 15 (2), Μαυροειδάκος 3, Καρασταμάτης 6, Παπαδολιάς 12, Σαμαράς, Γαλιώτος 14, Εμίρης 6.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Ρούζιος 7, Ρουμελιώτης 13 (1), Κοσμετάτος 2, Ντέντα 7, Γολμάτης 2, Αν. Μάτος 19 (1), Α.Μάτος 9 (2), Θώδος 2, Σμάγκιν 6.

ΑΕ Πεντέλης – ΟΦΗ 63-59
Δεκάλεπτα: 20-19, 29-37, 49-49, 63-59
Διαιτητές: Φάκαρος, Ντάνος
ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσίδης): Μάντζιος, Γρατσιάτος 12(1), Λίτσο 5(1), Αποστολόπουλος 9(1), Πορτελάνος 4, Καρούζος 2,Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 9, Μπίγγος 5, Σαλτουρίδης 9, Μαλούκος 8.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριτσινάκης 3(1), Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 4, Καρλαύτης 2, Μπουμπάρης, Αγαπιάδης 10, Πρωτογεράκης 11(1), Πλακάκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 20(2).

Προμηθέας Χαλανδρίου-Πόλις Καλλιθέας 69-76
Δεκάλεπτα:19-18, 42-41, 58-58, 69-76
Διαιτητές:  Αποστολίδης-Αντωνιάδης (Παπαδόπουλος Στ.)
Προμηθέας Χαλανδρίου: (Γ. Μελέτης): Γεμενής 4, Σβαρνάς 2, Ανδρικόπουλος 27(5), Κατσούλης 10(2),Σαμιώτης 12, Τσιγγανόπουλος 5, Πέζος, Στεφάνου 9(3), Σαρλής
Πόλις ΑΣ Καλλιθέας (Μουριχίδης): Μπογδανίδης 6(1), Τσικούρας 2, Θεοδωράκος 9(1), Λυγκερίδης 18, Ευστρατίου 5, Αρκουμάνης 6, Τσελέκος ,  Κυριλής 3(1), Καρανδρέας, Ξιούρας 16(2), Τακαργιάς 11

ΕΣ Κάδμος Θήβας – Άρης Νικαίας ΓΝΟ 68-51
Δεκάλεπτα: 14-18, 29-32, 52-41, 68-51
Διαιτητές: Κρεσταινίτης, Κουτσοδήμος
Κάδμος (Αναστασίου): Σκεμπές, Πανταζής 2, Σιλβέστρος, Γκρινιάρης 17(1), Νικολάου, Χαράτσης 11(1), Τσαπρούνης 7(1), Γιάννου, Τσιριμώκος 7(2), Μπένος 22, Σπηλιώπουλος.
Άρης Νικαίας (Κωνσταντινίδης): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 3(1), Σκιαθίτης, Θαλασσινός 4, Αγγελίδης 18, Γαλίτης 4, Κόλλιας 4, Στέφος 4, Δρίβας 5(1), Αντωνούσος 1, Καρυπίδης 8.

13)Προμηθέας Χαλανδρίου 1(0-2)**

Οι ομάδες με * έχουν ένα αγώνα λιγότερο, ενώ οι ομάδες με ** έχουν ξεκινήσει λόγω τιμωρίας από το -1.