Την αυλαία του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής άνοιξε η αναμέτρηση του Πανναξιακού με τον Ιπποκράτη, που επιφύλασσε πολύ θέαμα με δυνατές άμυνες και πολλά τρίποντα, ενώ κατάφερε να κρατήσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε ο Ιπποκράτης

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Ιπποκράτης Κω, καθώς επικράτησε δύσκολα του Πανναξιακού με σκορ 66-68. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και έτσι προηγήθηκαν με 10-16. Στην δεύτερη περίοδο όμως ο Πανναξιακός, που να τονίσουμε ότι λόγω προβλημάτων λίγο έλλειψε να μην κατέβει στο πρωτάθλημα, βρήκε τα πατήματά του και έχοντας τρομερή ευστοχία από τα 6,75 κατάφερε όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά αλλά και να περάσει μπροστά, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 35-34.

Στην αρχή της επανάληψης ο Ιπποκράτης μπήκε «μουδιασμένος» καθώς στις 5 πρώτες επιθέσεις είχε ισάριθμα λάθη, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ανοίξουν τη διαφορά(40-34). Όμως από τα μέσα του δεκαλέπτου οι παίκτες του Ιπποκράτη κατάφεραν να ξαναπλησιάσουν στους 3(52-49). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα με τον Ασημακόπουλο τελικά, παίρνοντας κάποιες πολύ σημαντικές επιθέσεις, να δίνει μια σημαντική νίκη στον Ιπποκράτη με σκορ 66-69.

Άνετη νίκη για τον Διαγόρα

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων επέστρεψε δυναμικά στην Γ’ Εθνική καταφέρνοντας να νικήσει εύκολα την ομάδα της Σαντορίνης, στην παρθενική της εμφάνιση σε εθνική κατηγορία με σκορ 53-86. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή του αγώνα το «πάνω χέρι», καταφέρνοντας να χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Χρήστου Κωνσταντινίδη δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση με την διαφορά να αυξάνεται και τελικά ο Διαγόρας να φτάνει σε μία εύκολη νίκη με 33 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαδόλιας με 18 πόντους, ενώ για την Σαντορίνη πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάκοτα με 19 πόντους.

Νικηφόρο ξεκίνημα για το Κάδμο Θηβών

Ο Κάδμος Θηβών νίκησε τον Πόλις Καλλιθέας με σκορ 75-78, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν. Η νεανική ομάδα του Πόλις έκανε ένα ιδιαίτερα κακό ξεκίνημα αδυνατώντας να βρει λύσεις στην επίθεση, γι’ αυτό και οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 22 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου(10-32). Στην συνέχεια όμως, με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Ευστρατίου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές πλησιάζοντας στο σκορ και φτάνοντας πολύ κοντά στο να κάνουν την ανατροπή. Αυτό όμως δεν έγινε καθώς η ομάδα της Θήβας κατάφερε να πάρει τον αγώνα.

Ο Πόλις Καλλιθέας μπορεί να μην πήρε τη νίκη, αλλά είδε τους μικρούς της ομάδας να παρουσιάζουν μια πολύ καλή και ελπιδοφόρα εικόνα, ενώ ο 38χρονος Μπογδανίδης για ακόμη μια φορά ενίσχυσε ιδιαίτερα την ομάδα του παίζοντας 38 λεπτά και πετυχαίνοντας 8 πόντους.

Με φοβερό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη ο ΟΦΗ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής ο ΟΦΗ, κερδίζοντας την Νίκη Αμαρουσίου με σκορ 88-80. Οι Κρητικοί δεν ξεκίνησαν τόσο καλά, δίνοντας την ευκαιρία στην Νίκη Αμαρουσίου να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου(20-24), ενώ το ημίχρονο έληξε 43-43. Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους στο παρκέ και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Διέλυσε τον Προμηθέα Χαλανδρίου ο Έσπερος Λαμίας

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, ο Έσπερος Λαμίας, «διαλύοντας» τον Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 93-63. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να φανούν ανταγωνιστικοί, όμως από την δεύτερη περίοδο και μετά, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ανέβασαν στροφές και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με 30 πόντους διαφορά.

Με το δεξί η Πεντέλη στο πρωτάθλημα

Το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν πήρε η ΑΕ Πεντέλης απέναντι στον Άρη Νίκαιας, επικρατώντας με σκορ 75-83. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας κάνει το καλοκαίρι πολύ δυνατές μεταγραφές με στόχο να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα, επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, με τον Άρη Νίκαιας να μην μπορεί να βρει λύσεις ούτε στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα. Έτσι η Πεντέλη έφτασε σε μία σημαντική νίκη που αφήνει μεγάλες υποσχέσεις για την συνέχεια.

Διαιτητές: Ορφανός, Αργυρούδης
Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 11 (3), Αρτσάνος, Γεωργιάδης 3 (1), Καραγιάννης, Τζίμης 9 (3), Μάκαρης 5 (1), Σβορώνος 9 (1), Δαχρετζής 20 (2), Καδογιαννόπουλος 4, Μυλωνάς 5 (1). Στο πάγκο ήταν και οι Κουτάντζης, Καλαβρός
Ιπποκράτης Κω (Ασημακόπουλος- Καπλανίδης): Χατζηπυλιώτης, Κουκουράβας 5 (1), Τρύπας 11 (3), Πλευράκης 2. Σκούφης 5 (1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 19 (1), Τσιλιγκίρης, Χαρίσης 14 (1), Χρύσης 12 (1), Γκοράτσας, Μπολούρ.

ΑΕ Σαντορίνης-ΑΣ Διαφόρας Δρυοπιδέων 53-86
Δεκάλεπτα: 13-20, 31-39, 46-61, 53-86
Διαιτητές: Ντάνος, Χουγιάζος
ΑΕ Σαντορίνης(Κωνσταντινίδης): Μπουραντας 3(1), Παντζιαρίδης, Σταύρου 4(1), Κατηκαρίδης 5(1), Δουλγεράκης 2, Λουιζι, Κυριακόπουλος 4(1), Παππος 3(1), Πετράκης, Παπαδόπουλος 13(1), Δαμίγος, Σάκοτα 19
ΑΣ Διαφόρας Δρυοπιδέων(Σομολης): Εμίρης 7,Καλλιλας 2, Ζακυνθινός 13(1), Καραλης 4, Διαμαντόπουλος 6, Καραμπαμπας 8(1), Μαυροειδάκος 4, Καρασταμάτης 11(3), Παπαδολιας 18(1), Σαμαράς, Γαλιώτος 6, Ντιφαντής 7

Έσπερος Λαμίας-Προμηθέας Χαλανδρίου 93-63
Δεκάλεπτα: 17-14, 41-28, 62-48, 93-63
Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Δελαγραμμάτικας (Χριστοδούλου)
Έσπερος Λαμίας: (Γ. Σοφογιάννης): Ρόκας 3, Φραγκιαδάκης 4, Σέττος 21 (5), Αργύρης 4, Στογίλκοβιτς 3(1), Παναγιωτίδης 18 (2), Φύκας Π. 5 (1), Σοφογιάννης Μ. 11 (3), Φούντας 6, Ζαχαράκης 11 (3), Τσαπούρνας 7, Σκαρμούτσος
Προμηθέας Χαλανδρίου: (Γ. Μελέτης): Γεμενής 3, Σβαρνάς 8, Ανδρικόπουλος 13, Κορομηλάς, Κατσούλης 11, Γιαννάκης, Σαμικτής 7, Τσιγγανόπουλος, Πέζος, Στεφάνου 9, Μάνδαλας 2, Σαρλής 10.

ΟΦΗ-Νίκη Αμαρουσίου 88-80
Διαιτητές: Καμήτσος-Κοτσίρης (Ευαγγελινός)
Δεκάλεπτα:20-24, 43-43,73-60,88-80
ΟΦΗ (Κόκκινος – Καρλάφτης): Κριθινάκης , Μαϊστρέλης 13 (4), Ξενάκης 19 (2), Καρλάφτης 3(1), Αγαπιάδης 21(4), Βλαχάκης, Καλλέργης, Μπουμπάρης 4,Τζουλάκης,Κυρίτσης, Μουλάς 18(1), Πρωτογεράκης 4,Μητρόπαπας 6 .
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσάγελος): Μπατής ,Μαραγκίδης, Κοροπούλης 14, Χαραλάμπης 4, Κοντογιάννης 15 (2),Σιμιτζης 15(3),Τζεκενης Ι. 3(1),Σιδέρης , Σκουταρη ,Τζεκένης, Αγγελής 19.

Άρης Νίκαιας-ΑΕ Πεντέλης 75-83
Δεκαλεπτα : 15-27, 32-39, 52-60,75-83
Διαιτητες: Καλαιτζακης ,Σκαλτσης
Άρης Νίκαιας ΓΝΟ (Κωνσταντιδης): Στέφος 14(1), Καρβούνης 2, Αγγελόπουλος, Σκιαθίτης 5(1), Θαλασσινός 13, Αγγελίδης 13, Γαλίτης 1, Κολλιάς 4, Γεωργουσόπουλος, Δρίβας 7(2), Αντωνούσος 3(1), Καρυπίδης 13.
ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσιδης): Κεκκής, Μάντζιος, Γρατσιάτος 8(1), Λίτσο 18(4), Αποστολόπουλος 8(2), Πορτελάνος, Καρούζος 10(1), Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 12, Μπίγγος 9(2), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 18.

Πόλις ΑΣ Καλλιθέας – ΕΣ Κάδμος 75-78
Δεκάλεπτα: 10-32, 32-45, 55-57, 75-78
Διαιτητές: Καρπάνος, Γεράνιος
Πόλις ΑΣ Καλλιθέας (Μουριχίδης): Μπογδανίδης 8(2), Κακαργιάς, Θεοδωράκος 13(3), Λυγκερίδης 13, Ευστρατίου 26(1), Αρκουμάνης, Τσελέκος 4, Καβελάρης, Κυριλής 6(1), Καρανδρέας, Ξιούρας 5.
ΕΣ Κάδμος (Αναστασίου): Σκεμπές 2, Πανταζής 3, Σιλβέστρος 13(3), Γκρινιάρης 23, Νικολάου, Χαρατσής 22(3), Τσαπρούνης 6, Γιάννου, Τσιριμώκος 1, Μπένος 5, Σπηλιώπουλος 3(1).