Του έκοψε τη φόρα

Ο Κάδμος πήρε μία σπουδαία νίκη με ανατροπή επί του Ιπποκράτη Κω με 81-76, αναγκάζοντάς τον να κάνει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα και ανοίγοντας σταδιακά τη διαφορά. Μάλιστα στο ημίχρονο οι Κώες προηγούνταν με 13 πόντους(31-44) δείχνοντας να κρατούν την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια τους. Τα πράγματα στην επανάληψη όμως άλλαξαν καθώς ο Ιπποκράτης φάνηκε να εφησυχάζετε, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν ρυθμούς και σιγά σιγά να ροκανίσουν τη διαφορά. Τελικά πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα τρίποντα η ομάδα από την Θήβα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο. Εξαιρετική εμφάνιση για τον Κάδμο έκανε ο Γκρινιάρης με 35 πόντους, χάνοντας όμως τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης από τον Ασημακόπουλο που σημείωσε 36 πόντους.

Χωρίς άγχος η Πεντέλη

Την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πεντέλη επί της Νίκης Αμαρουσίου καθώς επικράτησε με σκορ 83-76. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν από την αρχή στα χέρια τους τα ηνία της αναμέτρησης με τους παίκτες της Νίκης Αμαρουσίου να πιέζουν όμως πολύ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιστρέψουν το εις βάρους τους σκορ, όμως φάνηκε να είναι αργά και έτσι η Πεντέλη ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.

Τεράστιο διπλό η Σαντορίνη

Μία πολύ σπουδαία νίκη κατάφερε να κάνει η Σαντορίνη απέναντι στον Πόλις Καλλιθέας, επικρατώντας με σκορ 91-94. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-16, όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι παίκτες της Σαντορίνης άρχισαν την αντεπίθεση καταφέρνοντας να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης και παρόλο που ο Πόλις προσπάθησε στο τέλος να πάρει τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι δεν του το επέτρεψαν και ο 47χρονος Βαγγέλης Βουρτζούμης με γκολ φάουλ χάρισε ένα σημαντικό διπλό στην Σαντορίνη.

Εύκολο απόγευμα για τον Διαγόρα

Μία εύκολη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει ο Διαγόρας Δρυοπιδέων απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, επικρατώντας με σκορ 52-73. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να σταθούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς στην συνέχεια ο Διαγόρας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, κλείνοντας στην άμυνα και παίρνοντας τελικά τη νίκη με 21 πόντους διαφορά.

Πήρε το φθιωτικό ντέρμπι ο Λοκρός

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Λοκρός Αταλάντης κερδίζοντας εκτός έδρας τον Έσπερο Λαμίας με σκορ 78-90. Οι 2 ομάδες στο πρώτο ημίχρονο εναλλάσσονταν στο σκορ με καμία να μην μπορεί να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Στο τρίτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πιέζοντας στην άμυνα κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 7 πόντων. Στην συνέχεια οι παίκτες του Λοκρού ανεβάζοντας ρυθμούς ανέτρεψαν την διαφορά και τελικά μπόρεσαν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη που τους τοποθετεί στην τρίτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης.