Ένα τεράστιο σερί στην 3η περίοδο αρκούσε εν τέλει στο Διαγόρα για να περάσει ακόμα ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα του και να παραμείνει στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους Ροδίτες να επικρατούν με 71-48 του ΑΣΣ Αμαλιάδας στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 14ης στροφής φτάνοντας έτσι τις 11 νίκες φέτος αλλά και τις 9 συνεχόμενες από τις 27 Νοεμβρίου, όταν οι σημερινοί τους αντίπαλοι τους είχαν κερδίσει με 48-52!

Μετά από ένα σχετικά κλειστό πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι είχαν μεν τη ξεκάθαρη υπεροχή αλλά δεν κατάφερναν πάντοτε να ξεφύγουν με σημαντικές διαφορές δε, ο Διαγόρας μπήκε φουριόζος από τα αποδυτήρια και με ένα καταπληκτικό 22-0 επί μέρους σκορ μέχρι και το 28ο λεπτό της συνάντησης δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στη Σφήκα, που αφενός δε μπορούσε να σκοράρει ούτε με αίτηση και αφετέρου δεχόταν πάρα πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο -με τις 5 απουσίες παικτών αλλά και του προπονητή του να δικαιολογεί κάπως την εν λόγω κατάπτωση, με το σερί να κλείνει εν τέλει στο 28-12 στην 3η περίοδο…

Πλέον, οι φιλοξενούμενοι μετρούν 4 ήττες στα τελευταία 5 ματς τους και απέχουν μόλις 3 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τον Δίωνα Κυπαρρισίας να έχει και ματς λιγότερο.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-24, 59-36, 71-48
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Γεωργόπουλος

Διαγόρας (Καλαϊτζίδης): Καρπέτης, Μπόζιτς 4, Καράβας 6(1), Μαρουλλάκης 6(2), Χατζηδημητρίου 4, Καταβαίνης 5(1), Δερμιτζάκης 18(2), Γκίνος 2, Γιακάι, Σκλήβας 8, Μιρόσαβιτς 2, Μητσού 16(2).
Σφήκα (Νιπεργιάλης): Συνετός 11(1), Νοεάς 11(2), Θεοδωρόπουλος 7(2), Δασκαλόπουλος 3(1), Κιουρτζίδης 7, Σαμαράς 1, Μπεκρής 8.