Στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στον 2ο Όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, ο Πανναξιακός εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μία φορά τη δύναμη της έδρας του, επικρατώντας με 73-59 του Ηλυσιακού.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο(26-15). Ένα επιθετικό “μπλακ-άουτ” του Πανναξιακού σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των φιλοξενουμένων στη δεύτερη περίοδο, διαμόρφωσε το σκορ σε 31-28 με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Η ομάδα της Νάξου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πολύ πιο δυναμικά και με επιμέρους σκορ 21-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε και πάλι να προηγηθεί με διψήφια διαφορά(52-39, 30′). Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η εικόνα δεν άλλαξε ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόσταση “ασφαλείας” που είχαν δημιουργήσει και να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 73-59, αναβάζοντας το ρεκόρ τους στο 5-2. Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι Χριστόδουλος και Παγώνης με 12 πόντους, με τον Κανελλόπουλο να πετυχαίνει 21 πόντους για τον Ηλυσιακό.

Tα δεκάλεπτα: 26-15, 31-28, 52-39, 73-59.

Διαιτητές: Νάστος – Ρίζος

Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Πολίτης 5 (1), Καρβούνης 4, Καλαβρός, Μαγιντόμπε 9  (3), Μαγγιώρος 1, Καραγιαννίδης, Κυριακόπουλος 4, Μάκαρης 9 (1), Ακτύπης – Γουνές 8 (2). Χριστόδουλος 12, Μυλωνάς 9, Παγώνης 12

Ηλυσιακός ΑΟ (Γιαννάκης): Παντελάκης 5 (1), Αρχος 7 (1), Χατζηβερόγλου , Γκόλιας 1, Χούμας 6 (2), Παπαφωτίου 3, Μαλτέζος 7, Κανελλόπουλος 21, Πελίγκος 3, Λιγνός, Θώδος 2, Ολύμπιος 4