Πανέτοιμος είναι και το δείχνει ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης για το πρώτο τζάμπολ την ερχόμενη Κυριακή (9/10) με τον Ίκαρο Καλλιθέας για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, φτάνοντας σε δυο εύκολες νίκες σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια. Χθες (1/10) επικράτησε στο κλειστό του Πλάτωνα του Άρη Νίκαιας με 87-65 και σήμερα (2/10) στις 12:00 νίκησε το Παγκράτι με 74-56, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν το πρώτο φιλικό με όλο το ρόστερ, δείχνοντας ότι θέλουν χρόνο για να γίνουν ομάδα.

Αναλυτικά:

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 74-56 ημιχρ.(44-36) Σε φιλικό αγώνα που έγινε πριν λίγο στο Κλειστό της Αρτάκης ο Ίκαρος πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Παγκρατίου με 74-56 σε μία πρόβα τζενεράλε και για τις δύο ομάδες πριν την έναρξη των πρωταθλημάτων της Α2 και της Γ Εθνικής.Ο Ίκαρος που ήταν καταιγιστικός στο α΄δεκάλεπτο από τα 6,75 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από το 8΄ και δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού παίζοντας ορθολογικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση βγάζοντας ορισμένες φορές πολύ όμορφες επιθετικές συνεργασίες.Επίσης οι “μικροί” της ομάδας ικανοποίησαν τον κο Παπαδάτο στο χρονικό διάστημα που χρησιμοποιήθηκαν. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 28-14,44-36,60-48,76-54.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ 65-87 ημιχρ.(37-41) Σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κλειστό του Πλάτωνα η ομάδα μας επιβλήθηκε του άρη Νικαίας με 87-65.Ο Ίκαρος που ήταν πολύ συγκεντρωμένος από το 23΄λεπτό και μετά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό τον coach Παπαδάτο 8 ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 20-21,37-41,52-61,65-87.