Μία νησιώτικη «μάχη» και έναν αγώνα… επιβίωσης, τουλάχιστον για τη γηπεδούχο ομάδα, περιελάμβανε η πρώτη μέρα της 13ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Νότου. Αρχικά, ο Εργοτέλης άντεξε στην αντεπίθεση που «εξαπέλυσε» ο Αρχάγγελος μετά το 25’ και πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του, χάρη στο τελικό 70-61. Με το αποτέλεσμα αυτό, αύξησε τη διαφορά του από τους Ροδίτες κατά δύο νίκες, ενώ περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ Ικάρου Νέας Σμύρνης και Διαγόρα Δρυοπιδέων, προκειμένου να δει αν θα «αναρριχηθεί» στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Μακράκη ήταν μπροστά μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου σταθερά, και δείχνοντας ότι είχαν τον έλεγχο, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με συνολικό επιμέρους σκορ 8-26 στο δεκάλεπτο αυτό, πήραν το προβάδισμα με 44-47. Οι παίκτες του Θωμίδη, έφεραν τη διαφορά μέχρι και στους οκτώ πόντους (44-52), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν τη δική τους επαναφορά. Με σερί 9-0 προηγήθηκαν ξανά το σκορ, αποκτώντας παράλληλα το ψυχολογικό αβαντάζ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, χάρη στο επιμέρους 26-14 της τελευταίας περιόδου.

Ακόμη πιο αγχωτικό ήταν το ματς ανάμεσα σε Ακαδημία Ρεθύμνου και Κάδμο. Οι παίκτες του Αναστασίου έδειχναν εικόνα νικητή μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, έχοντας σε αυτό το διάστημα και την πρωτοκαθεδρία στο σκορ. Η αδυναμία τους, όμως, να «κλειδώσουν» την νίκη, παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα είχαν φέρει τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων, έδωσε την ευκαιρία στους… έτερους Κρητικούς να κάνουν την ολική επαναφορά, να επικρατήσουν και 62-61 και να πανηγυρίσουν ένα μεγάλο αποτέλεσμα, στην προσπάθεια παραμονής τους στην κατηγορία.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ 70-61
Δεκάλεπτα: 20-15, 16-12, 8-26, 26-14
Διαιτητές:Σπυρόπουλος-Τσολάκος
Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 12 (1), Καβαλαράκης, Ξενάκης 10, Χαρωνίτης 2, Σακελλαράκης 17 (1), Σκαρλάτος 3 (1), Βασιλειάδης 2, Μαχαιριανάκης, Αρναουτάκης 6, Μπουμπάρης, Καραλής 4.
Αρχάγγελος (Βενέτης): Κουιμτζίδης, Μήτσου 6 (1), Παπανικολάου, Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος Ματσαμας 16 (1), Αυγενικός 6 (1), Ντεντα 6, Σκορδάλης 16 (3), Κουτος 8, Εκινέ 7.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΚΑΔΜΟΣ 62-61
Διαιτητές: Αντωνίου – Καλογριάς.
Δεκάλεπτα: 6-27, 24-43, 44-53, 62-61.
Ακαδημία Ρεθύμνου (Θεοδωρουλάκης): Καραπέτσας, Κριθινάκης 8(1), Σκεμπής 8(1), Μαραυγάκης 10, Χρυσουλάκης 1, Σταμούλης 14(4), Νταλιάνης, Μπαλάφας 17(2), Μπελεφάντης, Κωνσταντίνου, Δουλγεράκης 4.
Κάδμος (Αναστασίου): Τομαράς 16 (4), Παπαδάκης, Χαρατσής Π., Κατσούλας 5, Γκρινιάρης 7, Χαρατσής Ι. 14, Δημόπουλος, Κουμπές, Νικολάου, Δρακάκης 16, Μητρόπουλος 3 (1).