Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε ο Διαγόρας λύγισε την Δάφνη με 65-64 και πλέον θα διεκδικήσει την πρώτη θέση των αγώνων κατάταξης αύριο στις 16:00 απέναντι στην Πεύκη. Από την άλλη η αθηναϊκή ομάδα είναι οριστικά τρίτη, διότι έχει ηττηθεί τόσο από τους Ροδίτες όσο κι από τον οργανισμό των Βορείων Προαστίων.

Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν από την αρχή στο σκορ. Το σύνολο του Σμυρνιώτη είχε βραχεία κεφαλή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (5-8), αλλά οι νικητές απάντησαν με ένα 7-0 για να διαμορφώσουν το 12-8, την στιγμή που έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με το οριακό 17-15.

Η αθηναϊκή ομάδα ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης (17-20), αλλά ο Διαγόρας απάντησε με ένα 14-5 και πήρε πλεονέκτημα έξι πόντων (31-25), το οποίο ήταν το μεγαλύτερο και για τις δύο ομάδες. Κάπου εκεί η Δάφνη αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ, αλλά μόλις έναν πόντο (33-32). Η τρίτη περίοδος μπορούμε να πούμε ότι ήταν παράσταση για έναν ρόλο, διότι οι παίκτες του Βλαχοδήμου πήραν διαφορά 13 πόντων (52-39), έπειτα από ένα σερί 9-0. Η αρμάδα του Σμυρνιώτη έσφιξε την άμυνα της και μπόρεσε να πλησιάσει στους οκτώ (54-46), με αποτέλεσμα να μείνει στην διεκδίκηση της νίκης.

Η Δάφνη εξακολουθούσε να είναι πολύ σκληρή αμυντικά και μείωσε στον πόντο (56-55) πέντε λεπτέ πριν το φινάλε. Η αναμέτρηση φαινόταν πως θα κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα , αλλά ο Διαγόρας αποσπάστηκε εκ νέου με επτά πόντους (62-55). Η αθηναϊκή ομάδα όχι μόνο μείωσε, αλλά ισοφάρισε σε 62-62.Ο Γκίνος έδωσε ξανά το πάνω χέρι στον Διαγόρα (64-62), αλλά η Δάφνη κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Μουστόπουλος με 2/2 βολές έφερε ξανά το ματς στα ίσα, αλλά η Δάφνη δεν εκμεταλλεύτηκε την επίθεση που είχε. Ο Μιρόσαβιτς κέρδισε δύο βολές στα 0,7′ , εκ των οποίων πέτυχε την μία, με συνέπεια να δώσει αυτήν την τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-32, 54-46, 65-64
Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Μαρινάκης

Διαγόρας (Βλαχοδήμος): Μπόζιτς 10, Καράβας, Μαρουλλάκης 4, Μητσού 9 (3), Εμίρογλου 4, Δερμιτζάκης 2, Γκίνος 16 (2), Μιρόσαβιτς 20 (3).
Δάφνη(Σμυρνιώτης): Τζιβελέκας 13 (1), Κούλιος 3 (1), Βαλτατζής 6, Πίνης 8 (2), Κερασοβίτης 6 (2), Μέλιος 16 (1), Μουστόπουλος 12.