Στο πρώτο ματς της τελευταίας ημέρας των μπαράζ για άνοδο στη Γ’ Εθνική, ο ΝΟ Θυμιανών κατάφερε να κερδίσει -αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο φινάλε- την ΕΑ Καλύμνου με 64-60 και να κάνει ένα μεγάλο βήμα για τον προβιβασμό από το μίνι τουρνουά του Μετς!

Ουσιαστικά, η ομάδα της Χίου ήταν η κορυφαία ομάδα του παρκέ από την αρχή μέχρι και το φινάλε της συνάντησης και σταδιακά κατάφερε να επεκτείνει τη διαφορά της ακόμα και σε μεγαλύτερες των 10 πόντων αποστάσεις.
Έτσι, μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου βρήκε 40+ πόντους (41-26) κινήθηκε στα ίδια μήκη κύματος και στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να βρίσκεται σταθερά σε διψήφια μορφή στο προβάδισμά του μέχρι και το 37ο λεπτό (63-52).

Ωστόσο, από αυτό το σημείο και μετά, η Κάλυμνος μεταμορφώθηκε απότομα και βρίσκοντας μέσα σε ένα λεπτό 6 πόντους έκανε το ματς ντέρμπι μειώνοντας σε 63-58 1.5 λεπτό πριν το τέλος!
Στη συνέχεια όμως, δύο συνεχόμενες κακές επιθέσεις και 2 χαμένες βολές στένευσαν υπερβολικά πολύ το χρόνο στο ρολόι, με αποτέλεσμα οι Χιώτες να επιβιώσουν και να φτάσουν εν τέλει σε μια σπουδαία νίκη…
Μάλιστα, ακόμα και έτσι, είχε την ευκαιρία η Κάλυμνος να επιστρέψει στην υπόθεση «νίκη», αλλά παρόλες τις 2 χαμένες βολές αντιπάλων, έχασαν το ριμπάουντ και κάπου εκεί κλείδωσε η ήττα της…

Πλέον, ο Αιολικός κρατάει την τύχη στα χέρια του και με νίκη στο ματς των 13:00 θα είναι η ομάδα που θα ανέλθει στη Γ’ Εθνική.

Διαιτητές: 20-13, 21-13, 12-17, 11-17

Δεκάλεπτα: Κονταράτος, Καλογριάς

ΝΟ Θυμιανών (Συμιακάκης): Χριστοβασίλης 5 (1), Κουφοπαντελής, Καλογεράκης 3 (1), Πατελίδας 7, Χατζηχρήστος 11 (2), Πιζάνιας, Απέσσος Μ. 8 (2), Καλιμάνας 15 (3), Γρίψιος 11, Γεωργιάδης 4, Αθανασιάδης, Απέσσος Δ.

ΕΑ Καλύμνου (Μαύρος): Αλαχούζος 2, Κοπανέζος 6, Σίσιου 9 (1), Θεοφιλάκος 8 (1), Βλαγκόγιας 17, Μελεούνης, Ρογαλίδης 4, Τσαούσης 14, Σκουμπούρδης 11, Κάτρης