Με ένα πολύ δυναμικό ντέρμπι εκκίνησαν τα μπαράζ κατάταξης στο Νότο της Γ’ Εθνικής, με τον ΑΟ Πεύκης να κάμπτει πολύ δύσκολο την αντίσταση του ΑΟ Δάφνης με 96-91στην παράταση και να ξεκινάει με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το τουρνουά… ελπίδας για την άνοδο στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Το παιχνίδι έδειχνε… μπλε στα πρώτα του λεπτά, όταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν όντας τρομεροί σε άμυνα και επίθεση να ξεφύγουν με 9 πόντους (12-21) στο 8ο λεπτό χάρις σε ένα ηχηρό σερί της τάξης του 4-10 από το 6′!
Ωστόσο, ο σύλλογος του κόουτς Σμυρνιώτη στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και απαντώντας άμεσα με 21-10 επί μέρους σκορ μέχρι και το 17′ κατόρθωσε όχι απλά να επανέλθει στην εξίσωση του ματς αλλά και να περάσει και μπροστά με 33-31.

Από εκείνο το σημείο και μετά, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι παρέμεινε ένα ακόρεστο ντέρμπι που πήγαινε πόντο-πόντο (53-53 στο 27′, 61-58 στο 29′, 65-62 στο 30′), με την Δάφνη πάντως να βρίσκει ένα τεράστιας σημασίας μακρινό σουτ από τον Κερασοβίτη στο 31′ και να περάσουν μπροστά με 6 πόντους (68-62) σε ένα καίριο σημείο!

Ωστόσο, η Πεύκη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με συνεχή αποτελεσματικότητα σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ τρία περίπου λεπτά πριν το φινάλε (76-77), ενώ μάλιστα στην επόμενη φάση ο Μέλλιος σπατάλησε δύο ελεύθερες βολές από πλευράς Δάφνης!
Στη συνέχεια όμως, ο Πίνης με το 6ο του τρίποντο ισοφάρισε από την αριστερή γωνία σε 79-79, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση -μετά την επιτυχημένη άμυνα- ο Πουλιός κέρδισε φάουλ για 3 βολές και με 1/3 έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του με 80-79 ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Κερασοβίτης ωστόσο με 2-2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την Πεύκη με 80-81, με το άστοχο τρίποντο του Τζιβελέκα να φέρνει στη γραμμή της φιλανθρωπίας με 18” στο ρολόι τον Τσακίρη, όπου με 1/2 έκανε το 80-82.
Ο αστέρας της Δάφνης όμως πήρε το αίμα του πίσω και με ένα φαντεζί σουτ από τη ζώνη του mid range ισοφάρισε σε 82-82 με μόλις 5” ακόμα να απομένουν για την εκπνοή -σουτ που εν τέλει έφερε το ματς στην παράταση αφού ο Τσακίρης δε μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στον οργανισμό του στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Εκεί, η Πεύκη εκκίνησε πολύ πιο δυναμικά και με μερικά μεγάλα σουτ βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 6 πόντους (88-82), ωστόσο ο Πούλιος με έξι σερί προσωπικούς πόντους μείωσε σε 88-90 δύο λεπτά πριν το τέλος -ενώ ο Τζιβελέκας το πήρε πάνω του με ένα πολύ δύσκολο ντράιβ και με ένα καίριο γκολ-φάουλ μείωσε στον πόντο (91-92) 1:20 πριν την εκπνοή.
Ωστόσο, ο αρχηγός της Δάφνης έχασε δύο σερί τρίποντα λίγο πριν το φινάλε, με την Πεύκη να αποκτάει και νέα κατοχή μετά από δικό της χαμένο σουτ με 14” στο ρολόι, μοιάζοντας πολύ κοντά στη νίκη, κάτι που επιβεβαιώθηκε λίγες στιγμές αργότερα.

Τα ημίχρονα: 43-39, 82-82
Η παράταση: 91-96

• Δάφνη (Σμυρνιώτης): Τζιβελέκας 13, Κουλιός 6, Ραϊκος, Βαλτατζής 8 (2), Σταμπουλής, Πίνης 20 (6), Κερασοβίτης 14 (4), Λάιος, Τόκα, Μπουστόπουλος 9, Μέλιος 21 (1).
  • Πεύκη (Κτιστάκης): Λέζος 1, Τσακίρης 17 (1), Αποστολίδης 7 (1), Κορκοσούρας 21 (4), Καραδολάμης 2, Πατσαντζόπουλος 9, Φιλιππόπουλος 27 (3), Μουάτσος, Κέχρης, Υφαντής, Τσούπρος, Παπανικολόπουλος 12 (2).