Μία πολύ μεγάλη νίκη στο «μέτωπο» της παραμονής του 1ου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής πέτυχε η Ερμιονίδα, περνώντας με 71-65 από την Καλαμάτα. Μετά το 42-23 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Άκη Καλαϊτζάκη κατάφερε, τόσο με τη «ζώνη» της όσο και με απόλυτο ηγέτη τον Γιώργο Διαμαντόπουλο, να πάρει το αποτέλεσμα με βαθμολογικό και ψυχολογικό αντίκτυπο που έψαχνε, την ώρα που οι Μεσσήνιοι χάνουν την ευκαιρία που είχαν να ξεφύγουν βαθμολογικά, σε σύγκριση με τους ανταγωνιστές τους.

Το σκηνικό του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετικό στο πρώτο ημίχρονο, με τους «μελανόλευκους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με λύσεις κυρίως στο ανοικτό γήπεδο, να έχουν τα ηνία, προηγούμενοι με 35-20 στο ημίχρονο. Η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν ήταν πιο εύστοχοι σε εκείνο το διάστημα και πάνω σε αυτό το σημείο «πάτησε» η Ερμιονίδα για να πετύχει την ανατροπή της από το -19 (42-23 στο 23′). Επιστρατεύοντας τη «ζώνη», οι παίκτες του Καλαϊτζάκη κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις, την ίδια ώρα που ο Γκολέμης τους κρατούσε. Όταν ο Διαμαντόπουλος βρήκε ρυθμό, φάνηκε ξεκάθαρα η αλλαγή της εικόνας στο 51-45 της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του ιδίου, οι Αργολιδαίοι προηγήθηκαν με 57-58 στα τρία λεπτά πριν τη λήξη, ενώ με το σκορ στο 58-58, πέτυχε δύο τρίποντα για το 58-64. Το δεύτερο, δε, φανέρωσε την κλάση του, με τον Μαγιντόμπε να είναι κρεμασμένος πάνω του. Στο τέλος, από τη γραμμή των βολών κυρίως διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 24-10, 35-20, 51-45, 65-71
Διαιτητές: Καρπάνος-Καββαδάς (Πολιτόπουλος)
Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας 3 (1), Λουρμπέας 7 (1), Σκοπέτος, Μαγιντόμπε 5 (1), Σπηλιώτης, Γεωργανάς 2, Μπάκας 13, Κουτίβας, Τριανταφυλλόπουλος 15 (3), Τσικούρης 14 (1), Δελής 6
Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 6 (1), Αγγελής 6 (1), Θωμάς 6 (1), Μαναριώτης, Γκολέμης 15 (3), Βανδώρος 2, Διαμαντόπουλος 23 (3), Κοριζής 5, Ευστρατίου 8 (1), Τζουμάκας, Γιαννακόπουλος, Πουλής