Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε νικητής στο χθεσινό (14/10) τοπικό ντέρμπι κόντρα στον ΑΓΣΙ με σκορ 67-84.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον ΑΓΣΙ να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 40-40.

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους σκορ 23-11, πήρε το προβάδισμα με 63-51. Στο δεκάλεπτο αυτό ο ΑΓΣΙ έχασε με 5 φάουλ τον Χρύση. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ συνέχισε να παίζει δυνατά με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 67-84.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΓΣΙ θα αγωνιστεί κόντρα στον Εύαθλο Πολυκάστρου, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον ΓΑΣ Μελίκης..

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-40, 51-63, 67-84.

Διαιτητές: Γαζέτας, Λουλουδιάδης.

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Καννής 10 (2), Ζαμπέτης 2, Σαχπατζίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 9, Χρύσης 4 (1), Μάκης 18 (3), Θυμνιός 17, Φίλιος 5, Θώδης 2.

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 21, Πανάρας 19 (3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 7 (1), Πρέντζας 7 (1), Καραγκιολίδης 11 (1), Μάντζιος Π. 2, Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 6, Πανταζής, Γιωτάκης 2.