Τελικά… χάνει ο ΑΟΝΣ «Ο Μίλων», με τον ψυχωμένο ΑΟΦ Πορφύρας να πετυχαίνει το αποτέλεσμα της σεζόν στη Γ’ Εθνική και να αναγκάζει το συγκρότημα της Νέας Σμύρνης στην 1η του ήττα μετά από 10 νίκες σε ισάριθμα ματς στον 2ο όμιλο επικρατώντας εν τέλει με 67-63!

Η αρμάδα του Πειραιά -που έσπασε σήμερα ένα σερί 3 ηττών- εκκίνησε με τρομερή αποτελεσματικότητα την αναμέτρηση -προηγούμενη ακόμα και με 7-2 μετά από τα πρώτα 3 λεπτά- ενώ μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου όχι απλά δυσκόλευε τους πρωτοπόρους του γκρουπ της αλλά ήταν και συνεχώς μπροστά στο σκορ!
Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τα ηνία της μονομαχίας και κατόρθωσαν να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ έστω και οριακά (18-19 στο 12′, 22-25 στο 14′, 26-27 στο 16′, 30-33 στο 19′) και εν τέλει να μπουν προπορευόμενοι στα αποδυτήρια με 36-32, τη μεγαλύτερη απόστασή τους.

Mετά την ανάπαυλα όμως, οι οικοδεσπότες ήταν με μεγάλη διαφορά η κορυφαία ομάδα του παρκέ και εκκινώντας με ένα τεράστιο σερί της τάξης του 8-2 το δεύτερο μέρος πέρασε μπροστά με 4 στο 23ο λεπτό (40-36), και έκτοτε δεν απώλεσε ούτε για μια στιγμή μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου το προβάδισμα, το οποίο μάλιστα εκτίναξε τόσο στο +5 όσο και στο +6 (50-44) με τη λήξη του δεκαλέπτου -με την τρομερή άμυνά τους (επιτρέπουν 1.5 πόντο ανά λεπτό μέχρι και το 30′) να είναι το απόλυτο όπλο τους!

Με καλάθι μάλιστα του Γκαϊτάσοφ, ο ΑΟΦΠ βρέθηκε στη μεγαλύτερη έκταση της απόστασής του στο 33ο λεπτό, προηγούμενος με 9 πόντους (56-47), με τον ΑΟΝΣ να χάνει τη μια βολή μετά την άλλη σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο.
Η συνέπεια στα μετόπισθεν ήταν το κλειδί και στη συνέχεια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επέτρεψαν μόλις 2 πόντους στα επόμενα 4 λεπτά (0-2 επί μέρους σκορ), με το τεράστιο τρίποντο του Κυριακόπουλου να «καθαρίζει» το ματς 2 λεπτά πριν το τέλος -παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Μίλωνα που μείωσε μέχρι και το καλάθι (65-63) 3” πριν το τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-36, 50-44, 67-63
Διαιτητές: Κιουλάφας, Λαζόγκα

Πορφύρας (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 16(3), Γεωργούλης 22(3), Μπάρδας 4, Γουρδομιχάλης, Καλιγιαννόπουλος 2, Γκαϊτάσοφ 8, Ταγάρης 6, Καπατσούλιας 3(1), Παπαδόπουλος, Σαββίδης, Συμεωνίδης 6.
Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης 12, Ανέστης 12(1), Θεοδωρίτσης, Κόκκαλης 11(1), Μοτσενίγος 16(1), Παπαπέτρος 4, Δημάκος 1, Χριστόπουλος 2, Κουκουνιάς 5.