Παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε έντονα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, ο ΑΟ Πεύκης κατόρθωσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της δυσκολοκατάβλητης εδώ και καιρό ΑΕ Δικαίου, με την αθηναϊκή ομάδα να επικρατεί εν τέλει με 79-61 στο πλαίσιο της 13ης στροφής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και να φτάνει στο πρώτο ροζ φύλλο της για το 2022 -μετά την ήττα από τον ΑΟ Μυκόνου και την αναβολή στο ντέρμπι με την ΚΑΠ.

Στο πρώτο μέρος, η αρμάδα της Κω ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική στα μετόπισθεν και προκαλώντας με τη ζώνη της τους γηπεδούχους να σουτάρουν κατάφερε να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (21-16 στο 10′, 27-25 στο 15′, 30-27 στο 17′, 36-32 στο 19′) προκαλώντας πάμπολλα προβλήματα.

Μετά την ανάπαυλα όμως, η κατάσταση απλοποιήθηκε για την Πεύκη, η οποία μπήκε… φουριόζα από τα αποδυτήρια και με ένα ηγεμονικό 13-2 σερί μέχρι και το 24ο λεπτό κατόρθωσε να ξεφύγει με 53-36, ενώ στη συνέχεια επεκτείνοντας το επί μέρους σκορ της στο 22-3 έφτασε και στο 62-37 τρία λεπτά αργότερα -κάτι που ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τους γηπεδούχους να ξεπερνούν ένα αρχικό σερί των νησιωτών -που μείωσαν από τους 22 στους 15 (66-51) στο 33ο λεπτό- τρέχοντας ένα μεγάλο 9-0 σερί μέχρι και το 36′, και να φτάνουν τους 21 βαθμούς με την 10η νίκη τους σε 11 απόπειρες.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-34, 66-45, 79-61