Μια ακόμα μεγάλη νίκη το τελευταίο διάστημα σημείωσε η Παναχαϊκή το βράδυ της Τετάρτης (23/3), με την αρμάδα από την Πάτρα να περνάει (και) από την Αμαλιάδα επικρατώντας της τοπικής Σφήκας με 78-71 στο πλαίσιο της εξ αναβολής 14ης στροφής -ένα αποτέλεσμα που της χαρίζει την πολυτέλεια του να χρειάζεται πλέον μόνο 2 βαθμούς για την παραμονή της στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Oι φιλοξενούμενοι, μετά από ένα κλειστό αναφορικά με την έκταση της διαφοράς σκορ πρώτο δεκάλεπτο, μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο και με ένα ηχηρό 2-12 σερί στα αρχικά 3 λεπτά του κατάφεραν να μετατρέψουν το 16-16 σε 18-28, κάτι που τους έθεσε από νωρίς σε θέση ισχύος.

Μέχρι τέλους, οι Αχαιοί ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και αντέχοντας στην πίεση των οικοδεσποτών προς το φινάλε της μονομαχίας κατόρθωσαν να φτάσουν σε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, το οποίο τους κρατάει με το 1.5 πόδι στην λίγκα και για τη νέα σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-40, 53-61, 71-78
Διαιτητές: Μακρόπουλος, Ελ Ανύ

Αμαλιάδα (Νιπεργιάλης): Νοέας 8(1), Σαμαράς 3(1), Θεοδωρόπουλος 9(3), Συνετός21(1), Μπεκρής 9, Μπουγάς 3(1), Δασκαλόπουλος 2, Κιουρτζίδης 16.
Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 5(1), Κατωπόδης 6, Νικολάου 15, Κούτρας 5, Τζίμης 23(3), Γιόβας 2, Τσουλέας 2, Λυμπερέας 10, Μπαρδάκας 10(1).