Με την τριάδα των Βαφιά, Γεωργακόπουλο και Αρσενικού να σταματάει στους 60 κοινούς πόντους -περισσότερους από τον αντίπαλο δηλαδή- η Νίκη Αμαρουσίου κατάφερε να κάμψει με ένα ηχηρό ξέσπασμα στην 4η περίοδο την αντίσταση του Τήρων Αγίων Θεοδώρων με 78-57 σε εξ αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής και να φτάσει τις 5 νίκες σε 10 αγώνες.

Παρά την τρομερή ανταγωνιστικότητα των γηπεδούχων για κάτι περισσότερο από 20 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, και πετυχαίνοντας 32 ολόκληρους πόντους έφτασαν μάλλον εύκολα στο ροζ φύλλο.

Πλέον, η αρμάδα του coach Ζωντού έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε εκ νέου στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, κάνοντας ένα σημαντικό δώρο στον εαυτό της εν όψει του ρεπό της επόμενης Κυριακής (6/2).
Από την άλλη μεριά, οι οικοδεσπότες παραμένουν δίχως νίκη μετά από 10 παιχνίδια στη λίγκα, με το έργο της παραμονής τους να γίνει ακόμα πιο δύσκολο…

Δεκάλεπτα: 13-22, 29-27, 43-46, 57-78
Διαιτητές: Μακρόπουλος, Λιαρομμάτης

Τήρων (Τσαντές): Μουστάκας 10(2), Τσαντήλας 6, Μανιάτης 17(2), Πέτρου, Ζαχαριάδης 3, Φουστένης 5(1), Βαρσάμης, Δανίκας 9, Μανωλιτσάκης 2, Παπαιωάννου 5(1).
Νίκη (Ζωντός): Σελούδης, Πετρίδης, Βαφιάς 25(5), Χατζηχαραλάμπους, Γεωργακόπουλος 19(1), Κυπριτζόγλου 5(1), Κατσαμπάνης, Αρσενικός 16, Τσακίρης, Τσιάτσιος, Δέλλιος 9(1), Μαυρομανωλάκης 4(1).