Ο Θάνος Τσιμπής υποδύθηκε με ιδανικό τρόπο τον από μηχανής θεό στο παιχνίδι του Απόλλωνα Καλαμαριάς με τον Ζέφυρο. Την ώρα που το φάντασμα της ήττας πλανιόταν πάνω από την ομάδα ο παίκτης του Απόλλωνα Καλαμαριάς έσωσε την παρτίδα στο ματς της ομάδας με τον Ζέφυρο με ένα απίστευτο τρίποντο.

Απέμεναν 2,5 δευτερόλεπτα για να λήξει το ματς και ο Ζέφυρος ήταν μπροστά στο σκορ με 60-57. Ο Τσιμπής δεν το σκέφτηκε καν. Η μπάλα «έκαιγε» αλλά την πήρε στα χέρια του. Ηταν ανάμεσα στο κέντρο και την γραμμή των 6.75μ. Σηκώθηκε έριξε την τρίποντη ρουκέτα και ανατίναξε το καλάθι, καθώς βρήκε στόχο, έκανε το 60-60 και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Ζέφυρος αστόχησε στην τελευταία επίθεση που έκανε.

Στην παράταση ο Απόλλωνας Καλαμαριάς πάτησε το γκάζι, πήρε κεφάλι στο σκορ και πήρε τελικά την πολύτιμη νίκη με 65-67. Μια νίκη που την χρειαζόταν όσο τίποτα, καθώς η ομάδα μετρούσε 2 σερί ήττες και ήθελε πάση θυσία αυτό το ροζ φύλλο αγώνα για να τονωθεί και ψυχολογικά και βαθμολογικά. Και το πέτυχε.