Φιλική ήττα με σκορ 61-73 γνώρισε το Σάββατο το απόγευμα ο Πανσερραϊκός από τον Ορφέα Νέου Σκοπού. Τα “Λιοντάρια” του Βασίλη Χρυσανθίδη ήταν κοντά στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-10. Στη συνέχεια ο Ορφέας Νέου Σκοπού εκμεταλλεύτηκε τα πολλά άστοχα σουτ και τις λανθασμένες ενέργειες από τους παίχτες του Πανσερραϊκού, οι οποίοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +18 (24-42).

Στη συνέχεια οι δύο προπονητές δοκίμασαν αρκετά σχήματα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες, έτσι ώστε να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των επίσημων αγωνιστικών τους υποχρεώσεων που ξεκινούν τον Οκτώβριο, αρχής γεννομένης από τα ματς του κυπέλλου που θα δώσουν σε δύο εβδομάδες. Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης Καβαργύρης, ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος του Πανσερραϊκού.