Χάρις σε ένα απίθανο από όπου και αν το πιάσει κανείς δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να κερδίσει τα Μελίσσια το απόγευμα της Πέμπτης (6/4) με 78-54, να κάνει το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά και να πάρει κεφάλι κόντρα στους πορτοκαλί στη μεταξύ τους σειρά για την πρώτη φάση των Playouts του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Αν και το πρώτο μέρος ήταν πολύ κλειστό στον πίνακα του σκορ (2-4 στο 3′, 8-11 στο 6′, 19-16 στο 10′) με τα Μελίσσια να μην αφήνουν τον Άρη να ξεφεύγει απαντώντας άμεσα στο ξέσπασμά του προς το τέλος του ημιχρόνου (35-27 στο 19′ -> 35-30 στο 20′) μπαίνοντας στα αποδυτήρια με μια βατή απόσταση από αυτόν, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα μετά την ανάπαυλα παίρνοντας στα χέρια τους τα ηνία της αναμέτρησης.

Έτσι, επιτρέποντας μόλις εννιά πόντους στα μετόπισθεν στα πρώτα οκτώ αγωνιστικά λεπτά της 3ης περιόδου, η ομάδα της Νίκαιας άρχισε να επιβάλει τα δικά της «θέλω» στο παρκέ ξεφεύγοντας έτσι τόσο με 41-35 στο 25′ όσο και με 51-39 στο 28′ λίγο πριν κλείσει το εν λόγω δεκάλεπτο ακόμα και στο +19 (63-44) κάνοντας εν ολίγοις ό,τι θέλει εντός των τεσσάρων γραμμών στο δρόμο για το 2-1 στη σειρά.

Μάλιστα, μέχρι και το 34′ η διαφορά στον πίνακα του σκορ άγγιζε πια εκκωφαντικά επίπεδα (73-46), με τον Άρη να φτάνει εύκολα με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 38-19 (+19 δηλαδή) στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους στη δεύτερη φετινή του νίκη κόντρα στα Μελίσσια.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-30, 63-44, 78-54

Διαιτητές: Μαρτινάκος Γ., Πετράκης Γ.

Άρης Νικαίας (Μανδραγός): Δρόσος 14(4), Ντογκούς, Δαχρετζής 8(1), Κωνσταντινάκος 19(5), Καραδολάμης 16, Πρίτσος 12(1), Καδηγιαννόπουλος 3, Μπούτσικος, Τρίχας 4, Πικέας, Πεζός 2.
Μελίσσια (Οικονομόπουλος): Στεργίου Δ. 11(3), Κρεμμυδάς 2, Ανδρικόπουλος 6(1), Κοντός Ι. 8, Ζαβιτσάνος 2, Κοντός Γ. 7(1), Στεργίου Χ. 2, Σιδέρης, Πάτας, Κρανιάς 11(3), Ντζαμάρας, Βουδούρης 5.