Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος… καταφέρνοντας να φτάσει στον πόντο ένα ματς όπου πριν από μερικά μόλις λεπτά βρισκόταν ακόμα και στο +15, ο ΦΟ Βροντάδου κατάφερε τελικά να αλώσει την Κάλυμνο και την έδρα της τοπικής ΕΑΚΑ με 90-88 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής και φτάνοντας τις πέντε νίκες σε δέκα φετινές απόπειρες να ανέλθει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ!

Το παιχνίδι ήδη από τα αρχικά του λεπτά ήταν μια ωδή στο υψηλό pace και την επίθεση γενικότερα, με τις δύο ομάδες να συνεργάζονται για 27 πόντους ήδη από το 5ο λεπτό (14-13) αλλά και για 45 μέχρι και το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου (21-24) όταν οι Χιώτες με ένα σουτ… προσευχή λίγο μπροστά από το κέντρο ακριβώς με την εκπνοή πήραν βραχεία κεφαλή στον πίνακα του σκορ.

Μάλιστα, αυτό το φοβερό σουτ ήταν το απαραίτητο γρανάζι για να πάρουν φόρα οι φιλοξενούμενοι στην Κάλυμνο, καθότι σκοράροντας 25 ολόκληρους πόντους από το 12ο μέχρι και το 20ο λεπτό έφτασαν τους 55 πόντους ήδη από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο και ολοκλήρωσαν μπροστά με 9 πόντους (46-55) -σε ένα απόλυτα χορταστικό ματς!

Μετά την ανάπαυλα, ακόμα και οι οικοδεσπότες έβγαλαν αντίδραση και προσπάθησαν να επανέλθουν στην εξίσωση του αγώνα, ο Βροντάδος ήταν για ακόμα μια φορά ο αφέντης του ρυθμού, με τον οργανισμό της Χίου να κρατάει συνεχώς το προβάδισμα στα χέρια του μέχρι και τα τέλη περίπου της 3ης περιόδου (56-63 στο 24′, 62-68 στο 27′, 64-71 στο 28′) όντας μπροστά με περίπου 7 πόντους διαρκώς.

Μάλιστα, με την απόσταση να έχει φτάσει ακόμα και τους 15 πόντους στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (66-81 στο 31′), ο ΦΟ Βροντάδου έδειξε πως βρισκόταν πολύ κοντά στη νίκη -με τους φιλοξενούμενους να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμα και με 9 (79-88 στο 36′) αλλά και με 6 (82-88 στο 37′). Ωστόσο, η ΕΑΚΑ με αντεπίθεση διάρκειας κατόρθωσε να μειώσει σε 84-88 στο 38′ αλλά και 86-90 στο 39′ και να βάλει… φωτιά στο ματς!

Ο Συγκούνας μάλιστα με 2-2 βολές στη συνέχεια μείωσε ακόμα και στο καλάθι την απόσταση (88-90) με μόλις 44 δευτερόλεπτα ακόμα στο ρολόι. Ο Ζούλσιτς ωστόσο, μετά από μια κάκιστη επίθεση του ΦΟΒ, έχασε το δικό του ζευγάρι βολών 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και σπατάλησε να κρατήσει ζωντανή την Κάλυμνο…

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 46-55, 64-78, 88-90