Πάρτι στη Θεσσαλονίκη και τώρα… τελικός! Άμεση απάντηση είχε στην οριακή της ήττα στην Χαλκιδική από τον ΚΑΟΧ Ευρώπη η Ελπίδα Αμπελοκήπων, η οποία έκαμψε την αντίσταση του εν λόγω αντιπάλου της με 84-77 το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας (10/4), ισοφάρισε τη σειρά τους για την πρώτη φάση των Playouts του 6ου ομίλου της Γ Εθνικής στο 2-2 και σε δύο μέρες από σήμερα, τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4), πηγαίνει ξανά στην έδρα του Πευκοχωρίου για το 5ο και τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι.

Αν και δε μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση ούσα πίσω στο σκορ με 19-24 μέχρι και το 10ο λεπτό ελέω και της πίεσης μιας νέας ήττας που θα τελείωνε από σήμερα τη σεζόν και την κατηγορία, η Ελπίδα βρήκε το θάρρος και τη σιγουριά της μέσα στα επόμενα λεπτά και σκοράροντας 27 ολόκληρους πόντους, την ίδια στιγμή που επέτρεψε μόλις 9 στα δικά της μετόπισθεν, μετέτρεψε το -5 σε +13, με αυτό το ντεμαράζ 18 πόντων να την φέρνει στο 46-33 με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Αυτήν της τη φόρμα μάλιστα στο παρκέ των Νέων Μουδανιών μετάφερε και στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα, η οποία παρουσιάστηκε εξαιρετική στα της επίθεσης για άλλη μια φορά και με 24 πόντους στην 3η περίοδο (1.9 πόντοι ανά λεπτό στην 1η περίοδο, 3.7 πόντοι ανά λεπτό στη 2η, 2.4 πόντοι ανά λεπτό στην 3η) έφτασε ακόμα και στο +20 (70-50) με τη λήξη του εν λόγω δεκαλέπτου κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη και τη νέα ισοφάριση της σειράς με τον οργανισμό της Χαλκιδικής.

Παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων δεν άλλαξαν και πολλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Ελπίδα να κρατάει το προβάδισμά της αυτό και να επαναφέρει τη σειρά στην έδρα του ΚΑΟΧ σε δύο μέρες από σήμερα…

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 46-33, 70-50, 84-77

Διαιτητές: Ντόγκας-Χάνος

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Σπασέγκος): Καμπερίδης 19(5), Στεάι 12, Λάττος 1, Τζιβεριώτης 19(1), Σαββίδης 5(1), Κουμπογιάννης, Μαλακόπουλος 23(7), Μητρόπουλος 5.

ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος Α.): Βέτσος, Τσιγγελίδης 7(2), Σερέτης 5(1), Ραντονιτς 2, Σμυρλής 15(3), Ζωγραφος 13(3), Χαρταβέλας 2, Τύπος 13, Γκιουζελίδης 16, Αναγνωστόπουλος 4.