Σε μια νίκη ανάσα κατάφερε να φτάσει το απόγευμα της Τετάρτης (15/2) ο Εργοτέλης, ο οποίος λύγισε με 66-52 τον έχων απουσίες ΑΟΚ Χαλανδρίου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής -και κάνοντας την ίδια στιγμή το 2/2 κόντρα στους Αθηναίους κατόρθωσε να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα εν όψει της δύσκολης συνέχειας αλλά και των Playoffs του Απριλίου! Την ίδια στιγμή δε, οι Κρητικοί έσπασαν ένα σερί επτά ηττών με την δεύτερη τους νίκη στα τελευταία δεκατρία ματς.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τη δυναμική που τους χαρίζει το Λίντο μπήκαν με φόρα στην αναμέτρηση χτίζοντας πολύ σημαντικές αποστάσεις ήδη από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (27-13 στο 16′, 36-19 στο 20′), τις οποίες και μετέφεραν επάξια μέχρι και την ανάπαυλα.

Μάλιστα, οι Κρητικοί -ακόμα και αν δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή μέρα στα της επίθεσης- βγάζοντας ενέργεια και αποτελεσματικότητα στα μετόπισθεν συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ σε ένα χαμηλού κοινού σκορ αγώνα με σχεδόν διψήφιες αποστάσεις και στην 3η περίοδο -και παρά το γεγονός πως αντίκρισαν τους Αθηναίους να μειώνουν από τους 17 στους 9 πόντους μέχρι και το 30ο λεπτό -αποτέλεσμα που διατήρησαν μέχρι και το φινάλε φτάνοντας στο τρίτο φετινό ροζ φύλλο τους.

Δεκάλεπτα: 17-7, 36-19, 47-38, 66-52
Διαιτητές: Οικονόμου, Σίμα

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Ιωάννου, Φουκαράκης Σ., Φουκαράκης Ε. 2, Μηλαθιανάκης 6, Πρινιανάκης, Καμπακάς 11(1), Κριτσωτάκης 6(2), Σινανίδης 2, Μανταλβάνος 10, Ορφανουδάκης, Καραλής 15(1), Καρακωνσταντάκης 14(4).
Χαλάνδρι (Στεφανάκης): Αθανασιάδης 14, Καφαντάρης 1, Σταμίρης 7, Τσακίρης 6, Φιλόπουλος 13, Μωραΐτης 3(1), Παπαδόπουλος 3, Λάτσης 5(1)