Νίκη διπλής σημασίας για τον Φοίνικα! Ο Φοίνικας Πειραιά (5-11) ξεπέρασε το μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο που έδειχνε τις τελευταίες εβδομάδες, όταν και μετρούσε έξι ήττες στα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια του, και περνώντας από τη Χίο και την έδρα του φορμαρισμένου ΦΟ Βροντάδου (7-9) με 93-86 το μεσημέρι της Τετάρτης (8/2) στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 13η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής έφτασε σε ένα τεράστιο διπλό αναφορικά με τη μάχη που δίνει για παραμονή στην τέταρτη τη τάξει Εθνική Κατηγορία -παίρνοντας και τη διαφορά από τους Χιώτες από το πρώτο μεταξύ τους ματς!

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό την απίθανη επιθετική τους παραγωγή και σκοράροντας πλήθος πόντων συνεχόμενα κατάφεραν από νωρίς να αποκτήσουν στα δικά τους χέρια τα ηνία της συνάντησης.

Μάλιστα, ήδη από την 1η περίοδο είχαν ωθήσει την απόστασή τους από τους φορμαρισμένους Χιώτες σε επίπεδα νταμπλ σκορ (15-30 στο 10′) ενώ μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους είχαν σταθεροποιήσει το προβάδισμά τους κοντά στους 15 πόντους (41-54 στο 20′)!

Αυτήν τους την κυριαρχία στον πίνακα του σκορ φρόντισαν δε να συνεχίσουν για τα καλά και μετά την ανάπαυλα όταν σκοράροντας 20+ πόντους για ακόμα μια περίοδο και πλησιάζοντας από νωρίς το φράγμα των 80 πόντων συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ της Χίου φτάνοντας εν τέλει σε ένα μεγάλης σημασίας ροζ φύλλο.

Τα Δεκάλεπτα: 15-30, 41-54, 63-77, 86-93
Διαιτητές: Δημουλάς, Κουλουμπαρίτσης

Βροντάδο (Αμεντάς): Κιρκινέζης 4, Σουλίκας 27(2), Χατζηγεωργίου 21(2), Λεγάτος 10, Τσιλούλης 7(1), Μπριασούλης, Κουτσολιάκος 9(1), Μαλέρδος, Φράγκος, Ουλουσίδης 2, Ουόκερ 15.
Φοίνικας (Ζερβουλάκος): Όουντε Μπος 18(4), Αναστασόπουλος, Γαβρίλης 31(2), Δαρκαλάκης, Μπουντούρης 12, Πασπαλάς 5(1), Σαραντόπουλος 20(2), Παπαδάκης 7(1), Γλυκόπουλος.