Παρότι βρέθηκε να χάνει στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο ΦΟ Βροντάδου κατόρθωσε να παρουσιαστεί αισθητά πιο βελτιωμένος στα μετόπισθέν του στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου -φτάνοντας έτσι σε μια τεράστια νίκη με 78-71 στην αναμέτρηση που εκκίνησε την αυλαία της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2022-2023.

Μάλιστα, η αθηναϊκή αρμάδα ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο μέρος σκοράροντας 41 ολόκληρους πόντους στο αρχικό αυτό 20λεπτο, αλλά οι Χιώτες με σκληρή και πολύπλευρη άμυνα μετά την ανάπαυλα επέτρεψαν μόλις 30 πόντους παθητικό στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τελικά σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της τέταρτης τη τάξει εθνικής λίγκας.

Διαιτητές: Χρόνης-Παπαδόπουλος Ανδ. (Μάρης)

Δεκάλεπτα: 16-21, 24-20, 20-16, 18-14

ΦΟ Βροντάδου (Αμεντάς): Κιρκινέζης 9 (3), Μπαγιώκας, Λεγάτος 10 (2), Τσιλούλης 2, Μπιρασούλης, Σουλίκας 10 (2), Γεωργούτσος 23, Μαλέρδος, Κουτσολιάκος 7 (1), Ουλουσίδης 5, Γουόκερ 12 (1)

Νίκη Αμαρουσίου (Ζωντός): Δέλλιος 11 (1), Πετρίδης 9 (1), Βάρτας 10, Κόπτσας, Γεωργακόπουλος 6, Κυπριτζόγλου 15 (3), Κοκορέλης 6, Τσεκένης 3 (1), Αλεφαντινός, Τσιάτσιος, Παπαδημητρίου 14, Σε πούλης