Έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή στη Β Εθνική η ΚΑΠ! Πήρε το μεγάλο αθηναϊκό ντέρμπι με την Νήαρ Ηστ η ΚΑΠ (80-76) το απόγευμα της Κυριακής και έκανε το πρώτο βήμα κάνοντας το 2-1 στα Playoffs του 1ου ομίλου για την άνοδο από την Γ Εθνική στην τρίτη τη τάξει εθνική λίγκα.

Το πρώτο μέρος, μετά το αρχικό ξέφρενο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 10-17 στο 5ο λεπτό, άρχισε να γίνεται από αυτό το σημείο και μετά πολύ κλειστό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παράγουν θέαμα και ουσία και να πηγαίνουν πόντο πόντο από τα τέλη της 1ης περιόδου (26-24 στο 10′) μέχρι και το αντίστοιχο χρονικό σημείο της 2ης (26-28 στο 12′, 45-46 στο 20′) σε ένα πολύ παραγωγικό ματς της τάξης των 90+ κοινών πόντων σε 20 μόλις λεπτά.

Το ντέρμπι μάλιστα συνέχισε για τα καλά και μετά το ημίχρονο, με την ΚΑΠ με ένα μικρό αλλά σημαντικό σερί να φέρνει στις πλάτες της την πλάστιγγα του σκορ περνώντας μπροστά με 68-64 σκοράροντας 23 πόντους με κύριους πρωτεργάτες τους γνωστούς… άγνωστους δείχνοντας ικανή να παλέψει μέχρι τέλους για να κρατήσει αλώβητη την έδρα της στη σειρά. Η Αγία Παρασκευή μέχρι τέλους παρέμεινε μπροστά και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 45-46, 68-64, 80-76

Ανατροπή παραμονής για τον Γλαύκο Έσπερο! Ακόμα και αν βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια τόσο του πρώτου (6-11 στο 5′, 16-20 στο 10′, 18-20 στο 13′, 23-30 στο 20′) όσο και του δευτέρου μέρους (25-33 στο 23′, 27-42 στο 25′, 39-44 στο 27′), ο Γλαύκος Έσπερος έκανε την ανατροπή της σεζόν, κέρδισε για τρίτη φορά φέτος την Καλαμάτα ΣΚ μετά από έναν αγώνα γεμάτο επεισόδια με 62-57 (αυτό ήταν το σκορ μέχρι και το 38′ όταν αποχώρησε η Καλαμάτα) αυτήν τη φορά και έσωσε την παρτίδα στον 1ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε… φονική σε άμυνα και επίθεση στην 4η περίοδο και άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ με αποτέλεσμα να πάρει εκείνη τώρα το προβάδισμα και το πλεονέκτημα για τη νίκη αλλά και την παραμονή.

Ωστόσο, μετά από δραματικά επεισόδια που εκκίνησαν από τις εξέδρες όταν και οπαδός των γηπεδούχων φαίνεται πως πέταξε καρέκλα προς παίκτη των φιλοξενούμενων, η Καλαμάτα αποχώρησε με 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε από το ματς και με το σκορ στο 62-57…

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 23-30, 49-46, 62-57