Το πρώτο βήμα προκειμένου να σώσει τη φετινή σεζόν του, την 3η του διαχρονικά στον κόσμο των εθνικών κατηγοριών μετά και την περσινή πλέον άνοδο, έκανε ο Πανναξιακός, που υποδέχθηκε και κέρδισε στις Κυκλάδες τον Άρη Νίκαιας με 80-68 το βράδυ του Σαββάτου (22/4) στην πρεμιέρα των Playouts παραμονής στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής -κάνοντας έτσι το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά.

Ακόμα και αν το τελικό +12 δίνει την εντύπωση πως ο αγώνας κρίθηκε σχετικά εύκολα, θα πρέπει να τονιστεί το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι, που πλέον χρειάζονται δύο σερί νίκες -μια στη Νίκαια και μια ξανά στη Νάξο αν επιστρέψει εκεί η σειρά- για να πανηγυρίσουν αυτοί την παραμονή στην τέταρτη τη τάξει εθνική κατηγορία, ήταν διαρκώς εντός της εξίσωσης του αγώνα και όντας πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ τόσο στο ημίχρονο (35-32 στο 20′) όσο και μέχρι την 3η περίοδο (55-49 στο 30′).

Ωστόσο, η δύναμη της έδρας πάντοτε έχει έναν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο σε αυτές τις σειρές, με τον οργανισμό της Νάξου να τρέχει ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 25-19 στην 4η περίοδο έκανε το +6 του 30′ +12 μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και απέκτησε κάπως έτσι το πολύτιμο μαξιλαράκι ασφαλείας της τάξης των δύο ευκαιριών για μια νίκη για να σώσει και οριστικά τη χρονιά στο Νότο της Γ Εθνικής.

Τα ημίχρονα: 35-32, 80-68

Πανναξιακός (Βαβουλας): Πολίτης 7(1), Καραγιαννης, Ρουζιος 11(2), Χαχαλος, Μακαρης 7, Καραγκιολιδης 12(2) , Δημακος 6(1), Σιμοβιτς 18(2), Μυλωνάς, Ψαροπουλος 20(1), Λάσκαρης.

Άρης Νίκαιας (Μανδραγόρας): Δρόσος 3(1), Δαχρεντζης 12(2),Κωνσταντίνακος 10(2), Καραδολαμης 19(1), Πρίτσος 7, Καδηγιαννοπουλος 3, Τρίχας 16, Πίκεας, Πεζός, Μπουτσικος.