Μπορεί να τα βρήκε εξαιρετικά δύσκολα στην Κάλυμνο για την 15η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής, ωστόσο η Δάφνη κατάφερε να περάσει από το νησί με 73-69 και ανεβαίνοντας στο 14-1 για φέτος να αποδείξει για ακόμα μια φορά πως είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα του γκρουπ!

Αν και τα έβρισκε σκούρα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους κόντρα στην πολύ σκληρή και αποτελεσματική άμυνα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να μην κατάφερει ποτέ ουσιαστικά να ξεφύγει με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (14-15 στο 9′, 16-20 στο 11΄, 18-22 στο 14′, 28-27 στο 17′), η Δάφνη έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ημίχρονο σφραγίζοντας την άμυνά της (0 πόντοι παθητικό στα τελευταία τρία λεπτά) και την ίδια στιγμή πετυχαίνοντας 8 πόντους εκείνη στο ίδιο διάστημα κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια με το ικανοποιητικό +7 (28-35).

Ωστόσο, και παρά το γεγονός πως συνέχισε το ίδιο κυνικά και μετά την ανάπαυλα όταν και έχτιζε σημαντικά προβαδίσματα άνω των πέντε πόντων (38-47 στο 25′, 43-49 στο 27′), η Δάφνη αντίκρισε μια ψυχωμένη Κάλυμνο απέναντί της στην 3η περίοδο και συγκεκριμένα από το 27′ περίπου και μετά, διάστημα κατά το οποίο οι οικοδεσπότες δεν της επέτρεψαν ούτε έναν πόντο μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα και έβαλαν… φωτιά στο ματς ισοφαρίζοντας σε 49-49!

Με την τρομερή της άμυνα να εξακολουθεί να την οδηγεί και στα επόμενα λεπτά δε, η Κάλυμνος πέρασε και μπροστά στο σκορ και μέχρι και το 35′ ήταν εκείνη που έμοιαζε να έχει έστω και οριακά το μομεντουμ της συνάντησης. Στη συνέχεια όμως, ο Εξαρχος με ένα τεράστιο τρίποντο από τη δεξιά γωνία έφερε τη Δάφνη μπροστά με 3 πόντους (60-63) στο 37′!

Παρά όμως και τους πέντε σερί πόντους του Δερμιτζάκη που ακολούθησαν, η Κάλυμνος δεν έλεγε να ξεκολλήσει από τους πρωτοπόρους του ομίλου με τον Τσαούση με 1/2 βολές να κρατάει σε απόσταση καλαθιού την ομάδα του. Ο Δερμιτζάκης όμως ήταν σε απίθανο φεγγάρι και μαζεύοντας το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από ένα άστοχο τρίποντο του Τζιβελέκα έκανε από κοντά το 66-70 με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό στο ρολόι!

Μπορεί ο Σιγκούνας να απάντησε άμεσα με γκολ φάουλ για το 69-70, ο Τζιβελέκας όμως είχε την απάντηση άμεσα από τη γραμμή των βολών για το 69-72 με 38 ακόμα δευτερόλεπτα για την εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-35, 49-52, 69-73

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Ματσάρα στο Μοσχάτο! Ακόμα και αν βρέθηκε πολλάκις με διψήφιες αποστάσεις πίσω στο σκορ, ο ΦΟ Βροντάδου πέρασε από το Μοσχάτο με 93-87 για την 15η αγωνιστική σοκάροντας την τοπική και για Playoffs Ελευθερία!

Ακόμα και αν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους βρέθηκε πίσω στο σκορ με πολύ αξιοπρόσεκτες αποστάσεις (30-22 στο 10′, 55-44 στο 20′), ο Βροντάδος παρουσιάστηκε συγκλονιστικά αποτελεσματικός στην 3η περίοδο και παίρνοντας… φωτιά με 33 πόντους μόνο στο εν λόγω δεκάλεπτο όχι απλά μπήκε εκ νέου στην εξίσωση της βραδιάς αλλά κατόρθωσε μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 8 πόντους (69-77 στο 30′)!

Μάλιστα, στην 4η περίοδο οι ανανεωμένοι κατά το 2023 Χιώτες υπερασπίστηκαν αυτό τους το προβάδισμα και στο τέλος και επικρατώντας τελικά με 93-87 έφτασαν πια τους 20 βαθμούς με την 6η τους φετινή νίκη! Aπό την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι παραμένουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα σταθερά αλλά με την αποψινή τους ήττα έπεσαν στο 11-4 χάνοντας έδαφος εν όψει της γεμάτης συνέχειας…

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 55-44, 69-77, 87-93

Διπλό στην Μάνδρα για τον Αργοναύτη! Κανένα πρόβλημα δε συνάντησε ο Αργοναύτης στη Μάνδρα, με την ομάδα της Ραφήνας να περνάει ένα εύκολο απόγευμα στο σπίτι του τοπικού Μανδραϊκού και επικρατώντας τελικά με 114-60 να κάνει ένα ακόμα βήμα στην προσπάθεια “ενόχλησης” του πρωτοπόρου ΑΟ Δάφνης που κάνει.

Πλέον, οι αποψινοί φιλοξενούμενοι έφτασαν αισίως τους 27 βαθμούς με τη 12η φετινή τους νίκη -αλλά και την 3η σε τέσσερα ματς εντός του νέου έτους- και εξακολουθούν να καραδοκούν την Δάφνη λίγο πριν τα πολύ δύσκολα παιχνίδια στο σπίτι τους κόντρα σε Ελευθερία Μοσχάτου και Ίκαρο Καλλιθέας.

Από την άλλη μεριά, ο Μανδραϊκός έπεσε μετά και το βράδυ της Κυριακής στο 1-14 με την έκτη του ήττα στη σειρά και με τα διάφορα προβλήματα που μαστίζουν το σύνολό του πολύ δύσκολα φαίνεται πως θα δώσει την παρτίδα της παραμονής.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ίκαρο! Πίσω του φαίνεται πως αφήνει την εντός έδρας ήττα του από την… καυτή ΑΕ Πικερμίου ο Ίκαρος, με τον οργανισμό της Καλλιθέας να αλώνει το Νέο Ψυχικό και την έδρα του τοπικού και νεοφώτιστου Ποσειδώνα με 70-59 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Δεδομένου μάλιστα του ότι την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται στο κλειστό του Έσπερου τον αδύναμο και τελευταίο τη τάξει Μανδραϊκό των νέων 14 ηττών σε δεκαπέντε παιχνίδια, ο Ίκαρος έχει μια πρώτης τάξης ευκαιρία να κυνηγήσει με ακόμα περισσότερες πιθανότητες την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ -πριν αρχίσει ένας μαραθώνιος κόντρα στους άμεσους ανταγωνιστές του για τα Playoffs.

Ο Ποσειδώνας από την άλλη, παρά το γεγονός πως δεν έχει μπει και πολύ αποτελεσματικά στο 2023 μετρώντας πλέον τρεις ήττες στα πρώτα τέσσερα ματς του νέου έτους, ακολουθούν δύο πολύ σημαντικές αποστολές κόντρα σε Νίκη Αμαρουσίου (εκτός έδρας) και Φοίνικα Πειραιά (εντός έδρας) με στόχο τουλάχιστον ένα ροζ φύλλο που θα τον κρατήσει ψηλότερα από άλλους συλλόγους επτά αγωνιστικές πριν την έναρξη των Playouts.

Υπερασπίστηκαν τις έδρες τους Πικέρμι και Αιολικός

Το Πικέρμι… καίει! Παρά το γεγονός πως βρέθηκε από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης πίσω στο σκορ με πολλά και σημαντικά κατά της προβαδίσματα, τα οποία άγγιξαν μάλιστα ακόμα και τους 10 με 15 πόντους, η ΑΕ Πικερμίου έφτασε σε ακόμα μια νίκη εν έτει 2023 λυγίζοντας στο σπίτι της την φορμαρισμένη Νίκη Αμαρουσίου με 74-65.

Έτσι, οι γηπεδούχοι φτάνοντας τους 23 βαθμούς την ίδια στιγμή που έκαναν για πρώτη φορά μετά τις απαρχές της σεζόν θετικό το ρεκόρ του (8 νίκες σε 15 ματς πια) απέχουν πλέον ένα μόλις ματς από τον αποψινό τους αντίπαλο αλλά και 2+ από τον Ίκαρο Καλλιθέας και την τετράδα -και ακόμα και αν δεν έσπασαν το -19 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα το φορμάρισμά τους τους οδηγεί εκ του ασφαλούς στην πρώτη εξάδα και την εξασφάλιση ενός όσο το δυνατόν πιο βατού ζευγαρώματος εν όψει Playouts.

Ταυτόχρονα, ο Αιολικός… ξέσπασε στο δεύτερο μέρος κόντρα στον Φοίνικα Πειραιά και κερδίζοντάς τον εν τέλει σχετικά εύκολα με 20 πόντους διαφορά (77-57) κατόρθωσε να σπάσει και την απόσταση της ήττας του στην πρωτεύουσα στις απαρχές της τρέχουσας σεζόν αλλά και να ανέλθει πια στους 20 βαθμούς με την 5η του νίκη για φέτος.

Μάλιστα, η ομάδα της Μυτιλήνης εξακολουθεί να κυνηγάει το όνειρο της παραμονής και μετά τα στραβοπατήματα των Ποσειδώνα ΑΟΝΨ, Φοίνικα και ΕΑ Καλύμνου ανεβαίνει σκαλοπάτια άμεσα.

Διαιτητές: Μπον, Πολάτογλου

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλης): Καραμπάτος 3(1), Κουτάντος, Φετοκάκης 2, Κώτσης Β. 3, Χουλιάρας 2, Ρουμπέας 3(1), Κώτσης Ι. 27(2), Παπακωνσταντίνου, Σακελλαρίου 1, Καγιάντζας 11(1), Παναγιώτου 5, Καλημέρης 2.
Ίκαρος (Χαριτάτος): Θωμάς 5(1), Μουστάκας, Λάμπρου 20(2), Βαϊδάκης 10(1), Βλασσόπουλος 10(1), Τσιμπιράκης 4, Μαυροειδής 13(2), Καλαμπὀγιας 5, Βασιλακάκης 3(1).

Ε.Α. Καλύμνου – Δάφνη 69-73

Διαιτητές: Τσαούση – Γεωργόπουλος

Ε.Α. Καλύμνου (Μαύρος): Αλαχούζος, Μπουρδάνος 25(4), Ρογαλίδης 2, Σπέντζος 5, Τσαούσης 5, Σιγκούνας 18(1), Τσιπίδης 2, Ζούλσιτς 5(1), Πλευράκης 7(1).
Δάφνη (Οικονομάκης): Έξαρχος 16(4), Τζιβελέκας 12(1), Λουτριώτης, Κερασοβίτης 6(1), Δερμιτζάκης 13(1), Μουστόπουλος 15, Γιαννίκος 2, Μέλιος 9(2).

ΑΕ Πικερμίου – Νίκη Αμαρουσίου 74-65

Διαιτητές: Καραπαπας – Γέρος
Δεκάλεπτα: 8-17, 34-36, 56-51, 74-65.

ΑΕ Πικερμίου (Ψυχογιόπουλος – Κατσαμπεκης): Λιόντας 3(1) Στραφιώτης, Κούσουλας 27(4), Δέλγας 8(1), Παπαζήσης 9(3), Νάσσης 7(1), Ταφίλη 5(1), Μπιγγος 4, Ντακοβιτς 5(1), Μιλούσης 6.
Νίκη Αμαρουσίου (Ζωντος) : Γεωργακοπουλος 9(2), Κυπριτζογλου 10(2), Κοκορελης 13, Τσιατσιος, Δελλιος 7(1), Παπαδημητρίου 6, Κοπτσας 4, Μακρογιαννακης 3(1), Θεοδοσίου 11(3).

ΓΣ Μανδραϊκός – ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 60-114

Διαιτητές: Περδετζόγλου, Παπανικολάου

Μανδραϊκός (Σπανός): Παπανικολάου Α. 16(1), Φραγκομανωλάκης 10, Παπανικολάου Αθ. 14, Γοριδάρης, Παπαμανώλης, Εικοσιπεντάκης 10(2), Τσεκούρας 7(1), Τζίτζος 3.
Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος, Μποτής): Σταμάτης 12(2), Λίτσο 6(2), Τσίρος 8, Γεραμάνης 10, Ντούσιας 14, Ζακυνθινός, Κορομηλιάς 15(1), Μητσάκης 11(1), Σβάρνας 3(1), Αραβαντινός 16(3), Τασιόπουλος 6(2), Δολιανίτης 13(1).

Αιολικός – Φοίνικας Πειραιά 77-57

Αιολικός (Γκούμας): Κομνηνός 4, Ντουζιδης 7(1), Γκούμας, Τασιολαμπρος, Τσουλφιδης, Δεκαβάλας 8(2), Νικολακόπουλος 18, Βαλιώτης 13(2), Πελιγκος 16, Αφεντουλης, Τσιόγκας 10

Φοίνικας Πειραιά (Ζερβουλακος): Παπαζαχαρίου, Γαβρίλης 16(1),Μπουντούρης 8,Πασπαλας 2,Σαραντόπουλος 13,Παπαδακης 3,Γλυκοπουλος 2,Ουντε Μποσς 11,Αναστασοπούλος