Σε τρομερή κατάσταση συνεχίζει να βρίσκεται η ΑΕ Πικερμίου, η οποία χάρις σε ένα μεστό δεύτερο ημίχρονο ξεπέρασε το εμπόδιο και της ΕΑ Καλύμνου με 87-77 για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής έφτασε τις οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς εντός της νέας σεζόν και πατώντας έστω και προσωρινά στην 3η θέση σε ισοβαθμία με τους Αργοναύτη Ραφήνας και Ελευθερία Μοσχάτου, που δοκιμάζονται αργότερα.

Από την αρχή μέχρι και το φινάλε του, το πρώτο ημίχρονο πήγαινε πόντο πόντο -με την Κάλυμνο να είναι αυτή που έστω και οριακά ήλεγχε την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημά του (13-16 στο 5′, 23-27 στο 10′, 26-28 στο 13′, 34-34 στο 17′). Ωστόσο, οι οικοδεσπότες με αντεπίθεση διαρκείας και κλείνοντας με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 11-7 στα τελευταία τρία λεπτά (ήταν 10-3 μέχρι και τα ύστατα δευτερόλεπτα) πέρασαν εκείνοι μπροστά στον πίνακα του σκορ.

Αυτό το μομέντουμ που έχτισε στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους επέκτεινε και στο δεύτερο το Πικέρμι, το οποίοι κάνοντάς τα όλα σωστά στην επίθεση σκόραρε 24 πόντους μέχρι και το 30′ αλλά και 34 μέχρι και το 35′ με αποτέλεσμα να χτίσει σημαντικές αποστάσεις ακόμα και άνω των 10 πόντων από ένα σημείο και έπειτα (69-58 στο 29′, 72-60 στο 33′, 79-68 στο 35′, 85-77 στο 39′) -φτάνοντας τελικά σε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα εντός του 2023.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 45-41, 69-58, 87-77

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Απίθανη νίκη για τον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού, ο οποίος, αν και βρέθηκε πίσω με διαφορές κοντά σε διψήφια μορφή στο πρώτο μέρος, κατάφερε να ρεφάρει στο δεύτερο και κάμπτοντας την αντίσταση του ΦΟ Βροντάδου με 80-66 για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής έκανε το 2/2 για φέτος κόντρα στους Χιώτες μετά και το διπλό εν έτει 2022 με 67-58.

Ακόμα και αν μπήκε στο σημερινό ντέρμπι των χαμηλότερων στρωμάτων του βαθμολογικό πίνακα του γκρουπ μετρώντας δύο συνεχόμενες ήττες, ο ΦΟ Βροντάδου ήταν η ομάδα που κινούσε τα νήματα στο πρώτο ημίχρονο ξεφεύγοντας τόσο με 7 πόντους (19-26) στο 10′ όσο και με 6 πόντους (37-43) στο φινάλε του πρώτου μέρους δείχνοντας ικανός να συνεχίσει μέχρι τέλους στα ίδια λαμπρά μήκη κύματος.

Η κατάσταση μετά την ανάπαυλα άλλαξε ολοκληρωτικά βέβαια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανεβάζοντας τον ρυθμό τους και βρίσκοντας αρκετές καλές επιλογές τόσο στο ανοιχτό γήπεδο όσο και στο σετ παιχνίδι πήραν… φωτιά με 26 πόντους ενεργητικό στην 3η περίοδο -με αποτέλεσμα να περάσει εκείνος μπροστά στον πίνακα του σκορ με 63-59 στο 30′!

Μέχρι τέλους μάλιστα, και δεχόμενος μόλις 7 πόντους στην 4η και τελευταία περίοδο o Ποσειδώνας έφτασε σε μια μεγάλη νίκη που τον ανεβάζει στους 26 βαθμούς για φέτος προσπερνώντας στην ισοβαθμία τον σημερινό του αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-43, 63-59, 80-66

Νίκη παραμονής στην τετράδα για την Ελευθερία! Η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών μετά και την ήττα της την περασμένη αγωνιστική από τον ανεβασμένο Ίκαρο Καλλιθέας λυγίζοντας με 102-80 τον Αιολικό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής συνεχίζοντας να παραμένει εντός της πρώτης τετράδας σταθερά τρεις στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι στην ουσία είχε κριθεί εν πολλοίς ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι έχοντας πάρει… φωτιά στα της επίθεσης και ξεπερνώντας ακόμα και το όριο των 50 πόντων στα πρώτα 20 λεπτά της συνάντησης κατόρθωσαν να ξεφύγουν ακόμα και με 19 πόντους (55-36) στην εκπνοή του πρώτου μέρους!

Στη συνέχεια δε, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τους οικοδεσπότες να φτάνουν το μεσημέρι της Κυριακής στην 14η φετινή τους νίκη και πλέον να στρέφουν την προσοχή τους εξ ολοκλήρου στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής στο Μαρούσι κόντρα στην τοπική Νίκη -ένα ματς που αναμένεται να καθαρίσει σε μεγάλο βαθμό την παρουσίας τους στα νεοσύστατα Playoffs του Απριλίου.

Τα ημίχρονα: 55-36, 102-80

Τεράστια νίκη για τον Ίκαρο Καλλιθέας! Ο Ίκαρος Καλλιθέας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής λυγίζοντας την Νίκη Αμαρουσίου με 60-56 το μεσημέρι της Κυριακής κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την ένταξή του στα Playoffs!

Για την ακρίβεια, ο Ίκαρος χρειάζεται πλέον μόλις μια νίκη σε τρεις απόπειρες για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας σπάζοντας ουσιαστικά έτσι το 0/2 που έχει με την ΑΕ Πικερμίου κατά τη φετινή σεζόν, ενώ την ίδια στιγμή έχοντας φτάσει τους 34 βαθμούς θα συνεχίσει να απειλεί ακόμα και την κορυφή και τον ΑΟ Δάφνης μέχρι τέλους όντας φυσικά σταθερά μόνος στη δεύτερη θέση της κατάταξης πίσω από τους επίσης νικηφόρους Ελευθερία Μοσχάτου και Αργοναύτη Ραφήνας των 33 βαθμών.

Από την άλλη μεριά, η αρμάδα από τα βόρεια προάστια έχασε και μαθηματικά τη μάχη με τον Ίκαρο και τποδεχόμενη την επόμενη βδομάδα την Ελευθερία Μοσχάτου στο Μαρούσι έχει ακόμα μια ευκαιρία να πιέσει για την πρώτη τετράδα της λίγκας…

Συνέχισαν με νίκες Δάφνη και Αργοναύτης

Την 17η και 14η, αντίστοιχα, νίκη τους κατά τη φετινή σεζόν στα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής κατόρθωσαν να φτάσουν το απόγευμα της Κυριακής οι ΑΟ Δάφνης και Αργοναύτης Ραφήνας, που συνέχισαν με θετικό πρόσημο στις εμφανίσεις τους και κατά την 19η αγωνιστική όντας ετοιμοπόλεμοι για το σημαντικό μεταξύ τους ντέρμπι την ερχόμενη εβδομάδα στην έδρα των πρώτων.

Ο μεν ΑΟ Δάφνης δε συνάντησε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στον εδώ και πολύ καιρό τελευταίο τη τάξει Μανδραϊκό, και περνώντας από τη Μάνδρα επικρατώντας με 92-65 έφτασε πια τους 36 βαθμούς και κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται ακόμα μόνο μια νίκη για να εξασφαλίσει με τον πλέον μαθηματικό τρόπο την κορυφή της βαθμολογίας εν όψει Playoffs.

Από την άλλη μεριά, η αρμάδα από την Ραφήνα με φόρα από τη μεγάλη νίκη – ανατροπή στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου πριν το break των εθνικών κατηγοριών λύγισε και τον νεανικό Φοίνικα Πειραιά με 85-56 και πλέον ούσα σε τρομερή κατάσταση πηγαίνει στην έδρα της Δάφνης με στόχο να προσπαθήσει με όλες της τις δυνάμεις για το 2/2 κόντρα στον εν λόγω αντίπαλο -κάτι που θα βάλει… φωτιά φυσικά στην postseason καθώς αν συνεχίσει στην 4η θέση θα συναντηθούν μεταξύ τους ήδη από την πρώτη φάση των Playoffs.

Διαιτητές: Τσουρή, Παπαδόπουλος

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος, Κατσαμπέκης): Λιόντας 2, Κούσουλας 37(3), Δέλγας 7, Μελάς, Παπαζήσης, Νάσσης 10(1), Ταφίλη 12, Μπίγγος 3(1), Ντάκοβιτς 5, Μιλούσης 11(1).
Κάλυμνος (Μυριούνης): Μπουρδάνος 7(2), Θεοφιλάκος, Ρογαλίδης 2, Σπέντζος 21(2), Τσαούσης 15, Σιγκούνας 13(2), Τσιπίδης, Κάτρης, Ζούλσιτς 9, Πλευράκης 9(3).

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 60-56

Δεκάλεπτα: 22-17, 35-32, 46-47, 60-56
Διαιτητές: Πετράκης, Καραπαπάς

Ίκαρος (Χαριτάτος): Θωμάς, Μουστάκας 26(2), Λάμπρου 13(1), Βαϊδάκης 5, Βλασσόπουλος 14, Τσιμπιράκης 2, Μαυροειδής 12(2), Καλαμπόγιας, Βασιλακάκης 3.
Νίκη (Ζωντός): Πετρίδης, Γεωργακόπουλος 13(2), Κυπριτζόγλου 8, Κοκορέλης 12(2), Τσεκένης, Δέλλιος 9, Παπαδημητρίου 6, Μακρογιαννάκης, Θεοδοσίου 8(2)

ΓΣ Μανδραϊκός-ΑΟ Δάφνης 65-92

Δεκάλεπτα: 10-17, 24-48, 42-66, 65-92

Διαιτητές: Τσαούσης, Αλεξόπουλος

Μανδραϊκός (Παπανικολάου): Παπανικολάου Αγ. 27(2), Φραγκομανωλάκης 5(1), Γοριδάρης, Παπανικολάου Αθ. 7(1), Πετρόγιαννος, Τζίτζος 9(3), Κατσαρός, Εικοσιπεντάκης 8(2), Τσεκούρας, Σοϊλεμεζίδης 3(1), Παπαμανώλης 6(1).

Δάφνη (Οικονομάκης): Έξαρχος 4, Τζιβελέκας 12(2), Ψυλέας 7, Αλεξόπουλος 12(2), Ρεγκούτας 11, Λουτριώτης 7(1), Τόκα 13, Μουστόπουλος 4, Γιαννίκος 17(2), Μέλ ιος 5.

Ποσειδών ΑΟ Ν. Ψυχικού-ΦΟ Βροντάδου 80-66

Δεκάλεπτα: 19-26, 37-43, 63-59, 80-66
Διαιτητές: Τσάλας, Μυζίκας

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλης): Καραμπάτος 5(1), Κουτάντος, Κώτσης Β. 14(1), Χουλιάρας, Ρουμπέας 18(5), Σπυριδόπουλος 6, Παπακωνσταντίνου 9(3), Σακελλαρίου 3(1), Καγιάντζας 14(2), Παναγιώτου 8, Καλημέρης 3(1).
Βροντάδο (Αμέντας, Εσκίδης): Χατζηγεωργίου 6(2), Λεγάτος 11(2), Τσιλούλης, Μπριασούλης 5(1), Φράγκος 2, Ουλουσίδης 6(1), Κουτσολιάκος 14(1), Μαλέρδος, Ουόκερ 2, Γεωργούτσος 12, Σουλίκας 8(1).